Dożynki Gminne 2007
W tym roku uroczystości dożynkowe w Gminie Lubań odbyły się 2 września w Radogoszczy. Organizatorami „Dożynek Gminnych” byli: Wójt Gminy Lubań, Rady Sołeckie Sołectwa – Radogoszcz, Nawojów Łużycki, Nawojów Śląski.
Uroczystości rozpoczęły się w samo południe w kościele parafialnym w Radogoszczy. Mszę dziękczynną celebrował ksiądz dziekan Mieczysław Jackowiak, a homilię wygłosił ksiądz Józef Olechowski – proboszcz parafii Radostów. Uczestnicy wspólnie dziękowali za tegoroczne zbiory. Około godz. 13.30 uroczysty orszak wyruszył na plac dożynkowy. Korowód prowadziły dwa lokalne zespołu folklorystyczne: CISOWIANKI z Henrykowa Lubańskiego i MARYSIEŃKI z Radostowa. Za zespołami kolejno szły delegacje z poszczególnych sołectwa demonstrując okazałe wieńce dożynkowe.
Część tak zwaną „świecką” dożynek rozpoczął Wójt Gminy Lubań – Mirosław Herdzik. Podziękował wszystkim mieszkańcom gminy, a w szczególności rolnikom za ich codzienny trud. Na ręce wójta gminy starostwa dożynek Pan Bartosz Łasica wraz ze starościnami – Panią Ewa Laskowska i Panią Barbara Tur wręczyli symboliczny bochen chleba, który został podzielony i rozdany sołtysom z terenu gminy.
Następnie Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej – Pan Leszek Grala wraz z wójtem gminy wręczyli rolnikom z terenu gminy odznaczenia „zasłużony dla rolnictwa” nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa. Na scenie wystąpili młodzi artyści z Krakowa przedstawiając teatrzyk dla dzieci pt. Pan Twardowski, zespoły folklorystyczne, estrada lubańska. W między czasie odbyły się konkursy: rzucanie snopkiem słomy, wejście na słup. Po raz pierwszy przeprowadzono współzawodnictwo między sołtysami o nagrodę Wójta Gminy Lubań. W pierwszej konkurencji mieli za zadanie wypić jak najszybciej litr mleka przez słomkę, a w drugiej napełnić butelkę wodą kieliszkiem. W celu wyłonienia zwycięscy konkursu na najlepszego sołtysa w gminie należało przeprowadzić dogrywkę pomiędzy sołtysem Sołectwa Radogoszczy a Sołtysem Sołectwa Nawojów Łużycki. Ostatecznie zwycięzcą został Pan Damian Tur – sołtys Sołectwa Radogoszcz.
Bardzo ważnym punktem uroczystości był konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa w składzie: ksiądz Mieczysław Jackowiak, Jan Gancarz – kierownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz Leopold Pyrak – komendant OTPS Lubań, po długich obradach ustaliła wynik, zgodnie, z którym postanowiono przyznać pierwsza nagrodę wieńcowi przygotowanemu przez Sołectwo Jałowiec, drugie miejsce zajął wieniec przygotowany przez Sołectwo Radostów a miejsce trzecie otrzymał wieniec przygotowany przez Sołectwo Radogoszcz. Wszystkie wieńce przygotowane przez pozostałe sołectwa otrzymały wyróżnienia.
Na koniec święta plonów do zabawy zaprosił wszystkich uczestników zespół ADAGIO z Gryfowa.
W tym miejscu chcielibyśmy podziękować za okazaną pomoc w organizacji dożynek wszystkim sponsorom, mieszkańcom Radogoszczy, Nawojowa Łużyckiego i Nawojowa Śląskiego a w szczególności Panią przygotowującym poczęstunek.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy i zapraszamy wszystkich za rok.

Zdjęcia z dożynek
10 09 2007