Andrzejki
Zwyczaje andrzejkowe znane są od dawna. Mimo rozwoju techniki wciąż w czasie zabaw wróży się, jakiego wybranka przyniesie los. Obecnie najczęściej wróżą sobie jednak dzieci, które uczą się tradycji przodków tak, jak to było w piątek 30 listopada w świetlicy wiejskiej w Radogoszczy działającej przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Lubaniu.
Zabawę z wróżbami przygotowali dzieciom pracownicy GOKiS Pani Agnieszka Kieruzal, Iwona Janikowska i Jadwiga Usyk. Swój wkład wniósł DJ Maciek, który jak przystało na DJ był odpowiedzialny za oprawę muzyczną imprezy. Wróżb przygotowano wiele, ale najbardziej dzieciom podobało się wróżba „Magiczny wosk”, o której wiedzą wszyscy. Jest to najbardziej ze wszystkich znana wróżba andrzejkowa. Jednak nie wszyscy wiedzą, co oznaczają wylane z wosku figury. I tak na przykład orzeł to szybki, wysoki lot po władzę, mrówka to pracowitość, jabłko to niezgoda, książka symbolizuje wiedzę, koło doskonałość, serce – miłość i szczęście, a gwiazda spełnienie marzeń. Były również losy z ukrytymi przepowiedniami, co cię czeka w najbliższym czasie i jaki zawód zdobędziesz w przyszłości. Później odbyły się wspólne tańce i konkursy, jednym z nich był taniec na gazecie. Wszystkie dzieci świetnie się bawiły, zabawa miała oprócz aspektów edukacyjnych również charakter integracyjny, ponieważ do zabawy zaprosił wszystkie dzieci uczęszczające do szkół gminnych.
GKOiS chciałby podziękować wszystkim dzieciom za przybycie i wspólną zabawę.
Serdeczne podziękowania należą się sołtysowi Sołectwa Radogoszcz Panu Damianowi Tur za pomoc w przegotowaniu zabawy andrzejkowej.

10 12 2007

Zakończono ważne inwestycje drogowe