III Ogólnopolskie Imieniny Henryka, Henryki i Henrykowa Lubańskiego” - za nami
19 i 20 lipca br. obchodziliśmy Ogólnopolskie Imieniny Henryka, Henryki i Henrykowa Lubańskiego. Głównym organizatorem przedmiotowego wydarzenia kulturalnego była Gmina Lubań przy współpracy z Sołectwem Henryków Lubański oraz Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Izerskie i Fundacją Partnerstwo Izerskie Bogactwem Trójgranicza. Z ramienia gminy nad prawidłowym przebiegiem imprezy czuwali pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu.
W tegorocznej imprezie udział wzięło 20 Henryków oraz dwie Henryki. Wśród nich był znany i lubiany aktor filmowy oraz teatralny – Henryk Talar wraz z małżonką.
Obchody ogólnopolskich imieniny rozpoczęły się już w poniedziałek 14 lipca. Codziennie przez pięć dni dzieci z Henrykowa, Pisarzowic oraz Radostowa uczestniczyły w warsztatach plenerowych pt. „Henryk Sienkiewicz – nasz noblista”. W ramach zajęć uczestnicy poznali twórczość pisarza. Na jego cześć nauczyły się piosenki, wierszy o nim oraz jego twórczości, co zaprezentowały podczas drugiego dnia imprezy. Ponadto pod okiem miejscowego artysty – rzeźbiarza – Pana Sławomira Kieryluka przeprowadzono warsztaty z rzeźby z gliny.
Wernisaż prac dzieci wykonanych podczas warsztatów podziwiać można było podczas dwudniowego wydarzenia kulturalnego.
Dodatkową atrakcją było spotkanie aktora Henryka Talara z mieszkańcami Henrykowa. Spotkanie odbyło się w czwartek o godz. 18.00 w Henrykowie. Na powitanie tak znakomitego gościa zespół Cisowianki przygotował wspaniały tort a Cisowianeczki odśpiewały sto lat. Przez przeszło godzinę czasu aktor odpowiadał na wszystkie pytania mieszkańców. Wspominał czasy dzieciństwa oraz opowiadał o najśmieszniejszych chwilach z jego pracy zawodowej. Podczas spotkania parokrotnie zwracał się do dzieci i ich rodziców, iż marzenia się spełniają jeżeli w nie wierzymy i do nich dążymy. Podkreślał, iż ludzie z miejscowości wiejskich mogą osiągać sukcesy, czego on sam jest najlepszym dowodem. Następnie wspólnie z mieszkańcami uczestniczył w biesiadzie przy ognisku.
Apogeum obchodów ogólnopolskich imienin odbyło się w sobotę i niedzielę. W pierwszy dzień uroczystości, które rozpoczęły się o godz. 16.00 wystąpił zespół Cisowianki oraz Cisowianeczki, które w roku bieżącym uczestniczyły w przeglądzie zespołów folklorystycznych w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie otrzymały wyróżnienie. Ponadto odbył się turniej pomiędzy mieszkańcami Pisarzowic i Henrykowa Lubańskiego o rynkę smalcu ufundowaną przez sołtysa – Panią Teresę Trefler. W potyczkach nie wyłoniono zwycięscy. Atrakcją wieczoru była dyskoteka pod gwiazdami. Publiczność rozbawiła się, do takiego stopnia, iż nie przeszkadzał jej nawet deszcz.
Drugi dzień obchodów, tj. niedzielę rozpoczęto o godz. 14.00 mszą świętą celebrowaną przez księdza dziekana Mieczysława Jackowiaka Po uroczystości w kościele parafialnym, już z coroczną tradycją, znani Henrycy sadzą cisy. Cisy, które są symbolem Henrykowa Lubańskiego, z uwagi na rosnący tam cis – najstarsze drzewo w Polsce. W tym roku cisa zasadził Pan Henryk Talar, za co otrzymał stosowny certyfikat. Część artystyczna rozpoczęła się od wręczenia przez władcę Polski – Henryka Brodatego Wójtowi Gminy Lubań certyfikatu zezwalającego na przeprowadzenie Ogólnopolskich Imienin Henryka, Henryki i Henrykowa Lubańskiego.
Wspaniałym, niezapomnianym przeżyciem dla uczestników imprezy był show z Henrykiem Talarem, który m.in. inscenizował „Janka Muzykanta” z udziałem publiczności. W inscenizacji pokazał swój wielki kunszt aktorski. Swoją interpretacją rozbawił publiczność do łez.
Podczas dwóch dni imienin przygrywał podlaski „Janko muzykant” – Pan Mieczysław Borkowski – mistrz harmonijki ustnej.
Ponadto odbyło się wiele konkursów z udziałem dzieci i dorosłych, m.in. rzut wałkiem do teściowej o nagrody Wójta Gminy Lubań lub jedzenia chrupek kukurydzianych o nagrody Pana Leszka Grali Prezesa Dolnośląskiej Izby Rolniczej.
Gwiazdą wieczoru był zespół Happy End – Danuta i Zbigniew Nowak. Zespół, który w swoim repertuarze ma takie przeboje jak : „Ballada o Marii Magdalenie”, „Nadaj do mnie S.O.S”, „Jak się masz kochanie”.
Do wieczornej zabawy zaprosił zespół ADAGIO z Gryfowa Śląskiego. W przerwie koncertu grupa teatralna z Pławnej zaprezentowała przedstawienie pt. „Przemijanie”.
Całą imprezę poprowadził zaprzyjaźniony z Gminą Lubań – Pan Olgierd Poniźnik – Burmistrz Gryfowa Śląskiego.
Kolejne Ogólnopolskie Imieniny Henryka, Henryki i Henrykowa Lubańskiego już za rok 18 i 19 lipca 2009 roku. Już teraz zapraszamy wszystkich do wzięcia w nich udział a w szczególności Henryków i Henryki.
Podsumowując tegoroczne imieniny pragniemy podziękować wszystkim sponsorom za pomoc w organizacji tegorocznego święta. Ponadto dziękujemy wszystkim mieszkańcom Henrykowa za nieoceniony wkład pracy oraz wszystkim osobom pomagającym w przygotowaniu imienin Henryka.

Zdjęcia z imprezy:
Dzień I - sobota
Dzień II - niedziela
22 07 2008

Nowy plac zabaw w Radostowie Górnym

Od 1 grudnia 2017 r. obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych

Listopadowa Sesja Rady Gminy Lubań