Gry i zabawy dla najmłodszych
Pragnąc umilić czas wolny od szkoły dla najmłodszych mieszkańców Radostowa, tj. wszystkich dzieci w wieku od 5 lat zorganizowana dla nich zajęcia na świetlicy wiejskiej. W dniach 22 i 23 stycznia bieżącego roku od godz. 10.00 do 14.00 odbywały się zajęcia -warsztaty.
W czwartek grupą dzieci opiekowały się nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Radostowie – Pani Jolanta Schab, Pani Lidia Marcos oraz bibliotekarka Pani Iwona Janikowska. Dzieci malowały swoje portrety, rozwiązywały rebusy, uczestniczyły w licznych zabawach ruchowych oraz tańczyły plonsy. W celu zregenerowania sił otrzymały słodki poczęstunek w postaci bułek i soku.
Dnia następnego, tj. w piątek czas wolny dla dzieci zagospodarowały Panie z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Odbyły się warsztaty teatralne podczas których dzieci przygotowywały się do przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dziadka. Ponadto dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w licznych zabawach ruchowych. Co prawda szkoda, iż śnieg już stopniał i dzieci nie mogą wyhasać się na sankach, aczkolwiek zajęcia na świetlicy są alternatywa aktywnego spędzania czasu wolnego pośród swoich rówieśników. Są one niebywałą okazją do zintegrowania wszystkich dzieci z Radostowa, nie tylko tych uczęszczających do miejscowej szkoły podstawowej. Największą atrakcją dnia była możliwość obejrzenia animowanego filmu pt. „Film o pszczolach”.
Wszystkie działania podjęte w okresie ferii w Radostowie wynikają z realizacji projektu pn. „Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki” w ramach konkursu „Pożyteczne ferie 2009” organizowanego przez Fundacje Wspomagania Wsi.
Pomysłodawcą zorganizowania czasu wolnego dla dzieci z Radostowa byli członkowie Rady Soleckiej Radostów Dolny i Średni oraz Rady Sołeckiej Radostów Górny. Niemniej jednak nawet najlepszy pomysł nie zostanie zrealizowany jeżeli nie otrzyma wsparcia innych osób i organizacji. Tym razem do realizacji projektu bardzo chętnie przystąpili nauczyciele z miejscowej szkoły podstawowej z dyrektorem Panem Jerzym Telatyńskim na czele, pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Lubaniu pod przewodnictwem Pani dyrektor Justyny Antoszewskiej, Pani Maria Kassel – Przewodnicząca Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Ks. Marek Kurzawa opiekun miejscowego klubu sportowego – „Święci” Radostów. W tym miejscu należy skierować duże słowa uznania i podziękowania w stronę Wójta Gminy Lubań – Mirosława Herdzika za okazaną pomoc i przychylność. Co prawda jesteśmy dopiero na półmetku ferii niemniej jednak już w tej chwili pragniemy wszystkim tym osobom razem i z osobna bardzo podziękować za udzieloną pomoc i wsparcie.

Sołtys Bernard Smusz

Sołtys Józef Maciejko