Nawałnica w Pisarzowicach i Henrykowie Lubańskim
Wśród nieustających informacji o kolejnych regionach i miejscowościach zalewanych w Polsce w skutek nagłych zmian atmosferycznych, tym razem dotknęły one również Gminę Lubań. Wczoraj, tj. 2 lipca bieżącego roku około godz. 13.00 w rejonie Kościelnika, Jałowca oraz Pisarzowic i Henrykowa Lubańskiego wystąpiło tzw. „oberwanie chmury”. W ciągu około 30 minutowej ulewy potok Łazek płynący przez Pisarzowice wypełnił się po brzegi. W dolnej części miejscowości wody wystąpiły z brzegów zalewając okoliczne tereny (ogrody, sady, łąki). Woda podtopiła kilka domów mieszkalnych zalewając piwnice oraz mieszkania na parterze.
Podobna sytuacja miała miejsce w Henrykowie Lubańskim. Potok Bród w dolnej części (jeszcze nie wyregulowanej) wystąpił z brzegów. Woda zniszczyła okoliczne ogrody oraz łąki. Niemniej jednak nie wdarła się ona do domów. Rozlana woda na kilka godzin uniemożliwiła przejazd drogą powiatową.
W pozostałych dwóch miejscowościach udało się bez zalania domostw, aczkolwiek rwący nurt wody płynącej drogami spowodował znaczne ich uszkodzenie.
Strażacy z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Lubaniu wraz ze strażakami ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy natychmiast przystąpili do akcji ratowniczej. Wójt Gminy Lubań uruchomił sztab zarządzania kryzysowego. Niezwłocznie na miejsce zdarzeń dostarczono worki z piaskiem.
W dniu dzisiejszym przystąpiono do szacowania szkód i porządkowania terenu. Z przeprowadzonych wizji w terenie stwierdzono największe spustoszenie wśród infrastruktury drogowej. Przede wszystkim dewastacji uległy drogi gminne położone w Pisarzowicach, Kościelniaku i Jałowcu.

03 07 2009

Jubileusz zespołu Marysieńki

Informacja z OR KRUS w Bydgoszczy dotycząca składania wniosków o emeryturę roliczą

Sesja absolutoryjna