Podziel się opłatkiem
W dniu 22.12.2009r. w Gimnazjum Publicznym im. Aleksandra Fredry w Pisarzowicach odbyła się wigilia szkolna. W uroczystości brali udział uczniowie , nauczyciele, pracownicy obsługi i zaproszeni goście, m.in. Wójt Gminy Lubań Mirosław Herdzik, z-ca Wójta Zbigniew Zjawin, skarbnik Elżbieta Siedlecka, przewodniczący Rady gminy Jacek Jaworski, kierownik GOPS-u Ewa Figurska, specjalista ds. nieletnich z Komendy Powiatowej Policji w Lubaniu Marek Zarzeczny, radny Adam Kowalów oraz ksiądz proboszcz Kazimierz Gębarowski.
Uroczyste spotkanie rozpoczęło przedstawienie jasełkowe pt. „ Noc, jakich wiele” przygotowane przez panią Beatę Halczuk (oprawa muzyczna zajmowała się p. Katarzyna Świerk). Wersja bardzo współczesna, cztery sceny dotyczyły różnych sytuacji i jeden wątek główny : wędrująca para – Józef i Maryja- szukająca pomocy, schronienia i miłości .
W scenie I spotykają dwóch koszykarzy, zje tych swoimi sprawami i problemami, którzy nie potrafią wyjrzeć ze swoich egoistycznych pancerzy i nie zauważają potrzebujących pomocy ludzi.
Scena II rozgrywa się przy dyskotece, dwie naiwne i śmieszne w swojej małostkowości dziewczyny oraz handlarz narkotykami, słodki w namawianiu na towar, bardzo agresywny w stosunku do Józefa proszącego o chleb. Scena III to finał ludzkiego okrucieństwa i ślepoty wobec potrzebujących.
To świat pieniędzy i zysku, gdzie zarówno hotelarz jak i portier są bezwzględni wobec świętej pary.
Przerażający jest fakt, iż ci ludzie nie dość, że nie udzielają schronienia , to jeszcze oburzają się mówiąc: „Jest przecież tyle noclegowni dla bezdomnych, zbudowanych za pieniądze z naszych podatków”. Oglądając te sceny cierpnie skóra, czyżby nikt nie pomógł Jozefowi i Maryi ?
Ale zabłysło światło nadziei, posłańcy z przeszłości otrzymali pomoc od bezdomnych ludzi, zostali zaprowadzeni na dworzec, dostali karton, wodę i chleb. W końcu spotkali na swojej drodze osoby, które mimo, ze nic nie posiadają materialnie, są bogaci duchowo i potrafią otworzyć swoje serca.
Wszystkie sceny przeplatane były śpiewem kolęd, przypominając o jasełkowym charakterze przedstawienia.
Cała historia kończy się optymistycznie, jeśli ludzie żyjący na marginesie społeczeństwa potrafią zachować się z miłością i szczerością, to jest jakaś szansa dla wszystkich.
A może nie dla wszystkich …?
Z drugiej strony dlaczego ludzie się tak zachowują ?
Na te i podobne pytania warto szukać odpowiedzi nie tylko w czasie Świat Bożego Narodzenia, ale każdego dnia.
Pamiętajmy o tym, że: „Tam , gdzie wygrywa dobro w ludzkim sercu , tam znów rodzi się Bóg”.
Po przedstawieniu dyrektor szkoły Ryszard Leszczyński , ksiądz proboszcz i wójt złożyli życzenia świąteczne i noworoczne.
Następnie wszyscy obecni zostali zaproszeni na spotkanie wigilijne, na którym dzielono się opłatkiem i składano sobie życzenia, była również okazja do spróbowania tradycyjnych, polskich Dań przygotowanych przez rodziców i uczniów.
Zaproszeni goście otrzymali upominki świąteczne. Organizowanie wigilii szkolnych stało się coroczna tradycją Gimnazjum Publicznego im. Aleksandra Fredry w Pisarzowicach .

20 01 2010

Nowy plac zabaw w Radostowie Górnym

Od 1 grudnia 2017 r. obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych

Listopadowa Sesja Rady Gminy Lubań