Inauguracja Wiejskiego Uniwersytetu III Wieku
Dzień 8 stycznia 2010 roku był dniem niezwykłym w skali całego kraju. Właśnie tego dnia odbyła się uroczysta inauguracja Wiejskiego Uniwersytetu III Wieku. Był to dzień niezwykły, ponieważ jest to innowacyjny projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach działanie 9.5 Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich. Innowacyjność projektu polega na przeprowadzeniu cyklu zajęć szkoleniowych w ramach Uniwersytetu III wieku na terenach wiejskich.
Na realizację przedmiotowego projektu gmina otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 47 tysięcy złotych. Wniosek przygotowano przy współpracy z firmą BOSSG Consulting z Wrocławia. W ramach realizacji projektu przeprowadzone zostaną szkolenia z zakresu polityki społecznej, kulinariów, aktywności po 50-ce, bankowości, polityki i ekonomii oraz przedsiębiorczości na wsi. Ponadto odbędą się laboratoria komputerowe i internetowe. Ciekawą formą zaprezentowania możliwości aktywnego spędzania czasu będzie wycieczka do Świeradowa Zdroju wraz z przejazdem kolejką gondolową.
Inauguracja uniwersytetu odbyła się w Szkole Podstawowej im. Noblistów Polskich w Pisarzowicach o godz. 17.00. Pomimo niesprzyjającej aury- wszyscy „studenci” stawili się na rozpoczęcie roku akademickiego. Pozytywnie rekrutację oraz rozmowę kwalifikacyjną przeszło 34 mieszkańców. Obowiązkowym kryterium zakwalifikowania się na zajęcia było ukończony 50 rok życia oraz stałe zamieszkiwanie na terenie Gminy Lubań. Rekrutacja uczestników projektu zakończyła się z końcem 2009 roku.
Uroczystość inauguracji wspólnie otworzyli Wójt Gminy Lubań – Mirosław Herdzik z Panią Edyta Sawicką – Prezesem firmy BOSSG Consulting. Na wstępie początkującym „studentom” przedstawiono założenia projektu oraz zakres prowadzonych szkoleń. Następnie wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk wójta gminy, jak przystało na „uczelnię wyższą” – indeksy oraz niezbędne materiały, takie jak teczki, kalkulatory, zeszyty oraz piórniki z wyposażeniem.
Podczas pierwszych zajęć z polityki społecznej poprowadzonych przez Panią doktor Aleksandrę Kuczek – wykładowcą Uniwersytetu Wrocławskiego - grupa studentów wybrała spośród siebie tzw. starościnę. Ponadto ustalono i doprecyzowano wiele istotnych spraw organizacyjnych.
Wrażenia „studentów” po pierwszym zjeździe są bardzo pozytywnie. Wszyscy z uśmiechem na twarzy, naładowani pozytywnymi emocjami nie mogą się już doczekać kolejnego zjazdu.
Zakończenie realizacji projektu przewidziano na dzień 8 maja bieżącego roku.

20 01 2010

Schronisko dla zwierząt