Świeto Szkoły
Tradycyjnie, w rocznicę nadania imienia, Gimnazjum w Pisarzowicach organizuje Święto Szkoły. 26 lutego przypada czwarta rocznica nadania szkole imienia Aleksandra Fredry. Każdy z nas wie, że był to najlepszy polski komediopisarz. Jego utwory znajdują się w kanonie literackim. Sztuki były wielokrotnie wystawiane począwszy od XIX wieku. Do najwcześniej granych zaliczamy - Intryga naprędce (wystawiona 1815), Mąż i żona (wystawiona 1821) czy Zemsta (wystawiona 1834). La Vengeance. Traduction de Feliks Konopka. Édit.: Théâtre J. Słowacki et Théâtre Stary à Cracovie.
Jednak ja chciałbym się skupić na innym aspekcie Aleksandra Fredry. Na szczególną uwagę zasługuje jego patriotyzm w odniesieniu do ojczyzny znajdującej się w okresie zaborów. Może tym samym stanowić doskonały przykład do naśladowania dla uczniów Gimnazjum. Urodzony w 1793 na galicyjskiej prowincji, niedaleko Lwowa już w wieku 16 lat został podporucznikiem w dowodzonym przez Adama Potockiego 11 pułku ułanów a 14 kwietnia 1812 otrzymała petent kapitana w 5 pułku strzelców konnych płk Zygmunta Kurnatowskiego. Walcząc z oddziałami rosyjskimi dostał się do niewoli w Wilnie gdzie spędził kilka miesięcy w nieludzkich warunkach. Pobyt w więzieniu wspomina Fredro w pamiętnikach „Jeżelim wyszedł z wilgotnego pomieszczenia, gdzie szczury skakały po głowie, jeżelim wstał od stołu, gdzie się pożywiałem ze wstrętem prawie, niewola nie była internowaniem rozbrojonych, ale była nędzą głodu, zimna i choroby”.
Chory i wycieńczony ucieka w przebraniu do Lwowa. Wydawałoby się, że powinien mieć dość wojska i walki. Jednak z zapaleniem płuc na własną rękę przedostaje się przez front do armii cesarza Napoleona. Przybywa w 1813 roku do Zgorzelca i otrzymuje rozkaz stawienia się w Lwówku Śląskim z przydziałem do sztabu wielkiej armii i pełnił funkcję oficera ordynansowego. Prawdopodobnie wówczas mógł przebywać kilkaset metrów obok obecnie istniejącego Gimnazjum w miejscowym zajedźcie, gdzie była dawna wymian koni dla kurierów króla saskiego.
Za swoją odwagę, walkę i poświęcenie Aleksander Fredro otrzymał najwyższe odznaczenia wojskowe Polski i Francji tj. złoty Krzyż Virtuti Militari oraz Legię Honorową.
Z tych powyższych informacji widać, że może być przykładem do naśladowania i jest dobrym patronem szkoły.
Aby uczniowie poznali jego życiorys i twórczość poraz czwarty spotkaliśmy się wszyscy w holu szkoły. Poszczególne klasy wcześniej wylosowały bajki Fredry, które miały być odpowiedni zinterpretowane i przedstawione w teatralny sposób.
Wyniki losowania były następujące - Paweł i Gaweł - klasa I A, Bajka o sowie
klasa II A, Motyl klasa I B, Koguty klasa II B, Wiatr i noc klasa III B, Małpa w kąpieli klasa III A.
Wszyscy uczniowie przebrali się w różne stroje ilustrujące grane postaci. Każda prezentacja klas była nagradzana wielką owacją. Wszystkie występy były bardzo dobrze przygotowane. Gra aktorska i stroje były na profesjonalnym poziomie. Największy jednak aplauz uzyskała klas III b przedstawiając bajkę Wiatr i noc. Szczególnie podobała się postać babcia grana brawurowo przez Tomasza Przybyłę. Na prośbę widzów klasa III b musiała dać bis.
Impreza zakończyła się gromkimi brawami. Do zobaczenia za rok w piątą rocznicę.

Ryszard Leszczyński

04 03 2010