biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1116050

 

 

Ogłoszenia    Rada Gminy    Przetargi    Obwieszczenia          

Aktualności


Znajdź...

 

Świeto Szkoły
Tradycyjnie, w rocznicę nadania imienia, Gimnazjum w Pisarzowicach organizuje Święto Szkoły. 26 lutego przypada czwarta rocznica nadania szkole imienia Aleksandra Fredry. Każdy z nas wie, że był to najlepszy polski komediopisarz. Jego utwory znajdują się w kanonie literackim. Sztuki były wielokrotnie wystawiane począwszy od XIX wieku. Do najwcześniej granych zaliczamy - Intryga naprędce (wystawiona 1815), Mąż i żona (wystawiona 1821) czy Zemsta (wystawiona 1834). La Vengeance. Traduction de Feliks Konopka. Édit.: Théâtre J. Słowacki et Théâtre Stary à Cracovie.
Jednak ja chciałbym się skupić na innym aspekcie Aleksandra Fredry. Na szczególną uwagę zasługuje jego patriotyzm w odniesieniu do ojczyzny znajdującej się w okresie zaborów. Może tym samym stanowić doskonały przykład do naśladowania dla uczniów Gimnazjum. Urodzony w 1793 na galicyjskiej prowincji, niedaleko Lwowa już w wieku 16 lat został podporucznikiem w dowodzonym przez Adama Potockiego 11 pułku ułanów a 14 kwietnia 1812 otrzymała petent kapitana w 5 pułku strzelców konnych płk Zygmunta Kurnatowskiego. Walcząc z oddziałami rosyjskimi dostał się do niewoli w Wilnie gdzie spędził kilka miesięcy w nieludzkich warunkach. Pobyt w więzieniu wspomina Fredro w pamiętnikach „Jeżelim wyszedł z wilgotnego pomieszczenia, gdzie szczury skakały po głowie, jeżelim wstał od stołu, gdzie się pożywiałem ze wstrętem prawie, niewola nie była internowaniem rozbrojonych, ale była nędzą głodu, zimna i choroby”.
Chory i wycieńczony ucieka w przebraniu do Lwowa. Wydawałoby się, że powinien mieć dość wojska i walki. Jednak z zapaleniem płuc na własną rękę przedostaje się przez front do armii cesarza Napoleona. Przybywa w 1813 roku do Zgorzelca i otrzymuje rozkaz stawienia się w Lwówku Śląskim z przydziałem do sztabu wielkiej armii i pełnił funkcję oficera ordynansowego. Prawdopodobnie wówczas mógł przebywać kilkaset metrów obok obecnie istniejącego Gimnazjum w miejscowym zajedźcie, gdzie była dawna wymian koni dla kurierów króla saskiego.
Za swoją odwagę, walkę i poświęcenie Aleksander Fredro otrzymał najwyższe odznaczenia wojskowe Polski i Francji tj. złoty Krzyż Virtuti Militari oraz Legię Honorową.
Z tych powyższych informacji widać, że może być przykładem do naśladowania i jest dobrym patronem szkoły.
Aby uczniowie poznali jego życiorys i twórczość poraz czwarty spotkaliśmy się wszyscy w holu szkoły. Poszczególne klasy wcześniej wylosowały bajki Fredry, które miały być odpowiedni zinterpretowane i przedstawione w teatralny sposób.
Wyniki losowania były następujące - Paweł i Gaweł - klasa I A, Bajka o sowie
klasa II A, Motyl klasa I B, Koguty klasa II B, Wiatr i noc klasa III B, Małpa w kąpieli klasa III A.
Wszyscy uczniowie przebrali się w różne stroje ilustrujące grane postaci. Każda prezentacja klas była nagradzana wielką owacją. Wszystkie występy były bardzo dobrze przygotowane. Gra aktorska i stroje były na profesjonalnym poziomie. Największy jednak aplauz uzyskała klas III b przedstawiając bajkę Wiatr i noc. Szczególnie podobała się postać babcia grana brawurowo przez Tomasza Przybyłę. Na prośbę widzów klasa III b musiała dać bis.
Impreza zakończyła się gromkimi brawami. Do zobaczenia za rok w piątą rocznicę.

Ryszard Leszczyński
04 03 2010


 AKTUALNOŚCI

Można składać wnioski na dofinansowanie do budowy do biologicznych przydomowych oczyszczalni ścieków

OGŁOSZENIA

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVI edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze