„Poezja-wzruszenie i powiew…” pisał nasz polski noblista Czesław Miłosz
Jakże wiernie te słowa odzwierciedlają atmosferę panującą w Szkole Podstawowej w Radostowie, w której odbywał się 4 marca coroczny Gminny Konkurs Recytatorski. Wzruszenie, bo dwanaście uroczych, maleńkich, „wrażliwych duszyczek”, z czterech szkół naszej gminy, z klas początkowych, recytowało wiersze o treściach im bliskich. Wśród pięknie przygotowanej scenerii, gdzie jasna sala zamieniła się w słoneczną, radosną łąkę, chodziły bociany (”Obraz z bocianem ”recytował Bartosz Gajewnik ze SP w Radogoszczy) , fruwały „ Żuki ” (recytowała Julia Cichoń ze SP w Pisarzowicach), kaczki (”Kaczka Dziwaczka” rec. Kinga Szulwińska SP Radostów), „Koguty” (Magdalena Domina ze SP w Radostowie), fruwały „Strusie pióra” (Wiktoria Drozdek SP Radogoszcz) , skakały żaby (”Owsianka ” Nikola Kazańska SP Radogoszcz) , brykał „Koziołeczek” (Julia Mazur SP Kościelnik ), dreptał ”Kot z bloku” (Emilii Moczydlak SP Pisarzowice) pojawili się też: Grześ Kłamczuch („O Grzesiu Kłamczuchu ” Dawid Zatoka SP Pisarzowice), „Brat” (Aleksandra Winiarczyk SP Kościelnik) „Samochwała”(Julia Kołacz SP Kościelnik ) i przybył „Rycerz Krzykalski ” (Patrycja Łazarowicz SP w Radostowie).
Odświętnie ubrane dzieci przybyły ze swoimi opiekunkami: p. Edytą Sobotko, p. Anitą Kocułą, p. Krystyną Leszczyńską i p. Janiną Mudrak-Traczuk, które zasiadły w komisji oceniającej, pod przewodnictwem p.Marioli Macutkiewicz. O miłą atmosferę w czasie konkursu zadbała p. Teresa Filar z SP w Radostowie, a zdarzenie fotograficznie uwieczniła p. Anna Kołodzińska i p. dyr. Jerzy Telatyński.
Jury miało „ciężki orzech do zgryzienia”, gdyż odstresowani rozluźniającymi zabawami z bańkami mydlanymi i balonami artyści, zaprezentowali w pełni swoje krasomówcze talenty i wszyscy recytowali pięknie. Podjęto w końcu decyzję o przyznaniu trzech pierwszych miejsc: Patrycji Łazarowicz ze SP w Radostowie, Nikoli Kazańskiej i Wiktorii Drozdek ze SP w Radogoszczy.
Ich wysoki poziom artystyczny potwierdziły również wyniki późniejszego Powiatowego Konkursu Recytatorskiego w Lubaniu, gdyż Nikola i Patrycja również zostały jego laureatkami.
Radosne dzieciaki po smacznym poczęstunku, z okolicznościowymi dyplomami, książkami, maskotkami, fikuśnymi długopisami, balonami i przyrządami do puszczania mydlanych baniek w rękach, pożegnały się z nowozapoznanymi kolegami i gospodarzami imprezy.
„Odnajdujemy w poezji coś z prawdy naszego serca” można by powtórzyć za poetką Anną Kamieńską patrząc w radosne twarze małych „wrażliwców” (a może przyszłych poetów?) opuszczających gościnne mury Szkoły Podstawowej w Radostowie.

01 04 2011

Przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Pisarzowice

Informacja z OR KRUS w Bydgoszczy dotycząca składania wniosków o emeryturę roliczą

Sesja absolutoryjna