DZIEŃ PROFILAKTYKI ,,NARKOTYKI-PRAWDA I MITY”
Dnia 09.04.2014r. odbył się DZIEŃ PROFILAKTYKI obejmujący uczniów, nauczycieli i rodziców. Zarówno zajęcia dla uczniów jak i szkolenie dla nauczycieli i rodziców prowadził Zbigniew Krempicki- pracownik Biura Profilaktyki w Krakowie, który od kilku lat oprócz pracy terapeutyczno-wychowawczej z młodymi narkomanami, zajmuje się profilaktyką uzależnień.

1. Warsztaty dla uczniów- ,,Narkotyki-prawda i mity”. Zajęcia odbyły się w 3 grupach: klasy I, klasa II oraz klasy III. W czasie zajęć poruszane były, dostosowane do grupy wiekowej i stopnia zainteresowania problemem, następujące problemy:
-mechanizmy wchodzenia w uzależnienia, nacisk grupy rówieśniczej, mechanizm odtłumaczenia, utrata kontroli, brak motywacji do leczenia, straty i negatywne efekty ,,brania”, przebieg i wyjątkowość terapii, problemy z readaptacją;
-informacje na temat skutków działania narkotyków, biochemicznych i psychopatycznych zagrożeń: zespół amotywacyjny, psychozy amfetaminowo- kanabisowe, zmiany genetyczne pod wpływem THC;
-obnażanie mitów: narkomana, dilera, nieszkodliwości marihuany i reklamy narkotyków w mediach i w muzyce.

2. Szkolenie dla nauczycieli ,,Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki”. Które miało na celu dostarczenie informacji o środkach odurzających, ich podziale i działaniu na organizm młodego człowieka. Prowadzący zaprezentował akcesoria służących do używania narkotyków, leków powszechnego użytku, a także części roślin, które zażyte w odpowiedniej ilości lub odpowiednio przetworzone wykazują działanie odurzające. Pan Krempicki omówił przyczyny używania przez młodzież środków psychoaktywnych oraz mechanizmy wchodzenia w uzależnienie.

3. Wywiadówka profilaktyczna dla rodziców ,,Narkotyki- zagrożenie naszych czasów”. Prowadzący mówił o objawach i pierwszych sygnałach zażywania narkotyków przez dzieci. Rodzice mogli obejrzeć prezentację tzw. ,,gadżetów” narkotykowych, czyli przedmiotów, jakie mogą znaleźć u swoich dzieci, eksperymentujących z narkotykami.
Przedsięwzięcie to było finansowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

13 05 2014

Nowy plac zabaw w Radostowie Górnym

Od 1 grudnia 2017 r. obowiązują nowe kwoty przychodów decydujące o zmniejszeniu lub zawieszeniu świadczeń emerytalno-rentowych

Listopadowa Sesja Rady Gminy Lubań