Piękna Wieś Dolnośląska 2014 – wizyta komisji konkursowej
W dniu 10 lipca 2014 roku na terenie gminy, odbyła się wizyta członków komisji konkursowej w ramach szóstej edycji konkursu wojewódzkiego - "Piękna Wieś Dolnośląska 2014". W składzie komisji znaleźli się przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Moderatorzy Odnowy Wsi, których zadaniem jest wyłonienie najlepszych, najbardziej oryginalnych i wzorcowych przykładów aktywności mieszkańców z terenów wiejskich. Do tegorocznej edycji, zgłoszono ogółem 47 wsi z 33 gmin, w tym do kat. „Najpiękniejsza Wieś” – 14 wsi, do kat. „Najpiękniejsza Zagroda” – 9 zagród, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” – 18 projektów, Najlepszy start w odnowie wsi” – 10 projektów. W tym roku w ramach niniejszego konkursu Gminę Lubań reprezentowały dwa sołectwa: Henryków Lubański w kategorii „Najpiękniejsza Wieś” oraz Pisarzowice w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” - Kolorowa biblioteka w Gminie Lubań – wyposażenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Pisarzowicach. Na wstępie Sołtys –Teresa Trefler wraz z mieszkańcami wsi, przywitała szanowną komisję i zaprosiła do zwiedzenia okolic wsi m.in.:
• schroniska młodzieżowego „POD CISEM”- jest to jedyne schronisko młodzieżowe w okolicy, które zaprasza turystów i pielgrzymów oraz oferuje bazę noclegową, bogato wyposażoną kuchnię samoobsługową i jadalnię.
• kościół parafialny św. Mikołaja oraz jego krużganków,
• plac rekreacyjny - jest to miejsce, które umożliwiło społeczeństwu organizowanie i uczestniczenie w imprezach kulturalnych wsi, miejsce to przyczynia się do poprawy jakości życia społeczności lokalnej.
• plac zabaw, który zaspokaja potrzeby rekreacji i wypoczynku nie tylko dzieciom i młodzieży ale i całej rodziny, zapewniając naszym mieszkańcom możliwość swobodnej i beztroskiej zabawy, która jest prostym sposobem, aby wspólnie spędzić wolny czas.
• plac fitness – jest to pierwszy taki plac w okolicy, który zachęca mieszkańców gminy do aktywności fizycznej w sposób kreatywny, który uatrakcyjnia tereny gminy dla turystów i gospodarstw agroturystycznych w Henrykowie Lubańskim.

W czasie zwiedzania okolic, przedstawiciele wsi opowiadali o organizacji Ogólnopolskich Imienin Henryka, Henryki i Henrykowa Lubańskiego oraz omówiono ogół dotychczasowych osiągnięć oraz plany dalszych działań związanych z rozwojem miejscowości. Następnie Pani Sołtys zaprosiła przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego do Sołtysówki, gdzie w części artystycznej uroczystości wystąpił zespół Cisowianeczki, który przedstawił swój repertuar muzyczny. Ponadto, przy pysznym poczęstunku wykonanym przez mieszkańców, członkowie Komisji wysłuchali prezentacji przedstawionej przez Panią Terese, podczas której mogli podziwiać przedsięwzięcia realizowane i efekty pracy mieszkańców.

Kolejnym przystankiem wizytacji komisji była Gminna Biblioteka Publiczna znajdująca się w Pisarzowicach, która w tym roku ubiega się o I miejsce w konkursie w kategorii „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”. Komisja konkursowa została przywitana przez Panie bibliotekarki - Monikę Sawicką i Renatę Grubizne, które w odnowionych wnętrzach biblioteki poprzez prezentację multimedialną, zaprezentowały liczne osiągnięcia pracy tj. stworzenie małego centrum życia społecznego, kulturalnego i informacyjnego, rozwinięcie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych mieszkańców wsi, upowszechnianie wiedzy, a także rozwój czytelnictwa i kultury na terenie gminy. Ponadto, w bibliotece organizowane są lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, zajęcia plastyczne, teatralne i czytelnicze dla dzieci. Na stałe w kalendarz działań wpisały się Ferie i Wakacje w Bibliotece. W bibliotece funkcjonuje kawiarenka internetowa, czytelnicy mogą bezpłatnie korzystać z komputerów z dostępem do Internetu. Projekt „Kolorowa biblioteka w Gminie Lubań – wyposażenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Pisarzowicach”, którego zadaniem był zakup nowych mebli, wyposażenia, sprzętu elektrycznego i księgozbioru, jest przedsięwzięciem, które oferuje ciekawe i innowacyjne działania dla swoich mieszkańców, jest to niezaprzeczalnie Najlepsze Przedsięwzięcie Odnowy Wsi w Pisarzowicach. Wizyta została zakończona wręczeniem symbolicznych upominków naszym gościom oraz zrobieniem pamiątkowego zdjęcia.

Nie mamy wątpliwości, że przedsięwzięcia podejmowane przez nasze sołectwa należą do najlepszych i wzorcowych w dziedzinie odnowy wsi. Czy tego samego zdania będzie wojewódzka komisja konkursowa ? O tym przekonamy się niebawem a jak na razie trzymamy kciuki !!!

14 07 2014

Przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Pisarzowice

Informacja z OR KRUS w Bydgoszczy dotycząca składania wniosków o emeryturę roliczą

Sesja absolutoryjna