biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1102383

 

 

Ogłoszenia    Rada Gminy    Przetargi    Obwieszczenia          

Aktualności


Znajdź...

 

IV zmagania w wypieku najlepszego placka w Henrykowie Lubańskim
W samym sercu Henrykowa Lubańskiego w niedziele 22 września odbyła się kolejna cykliczna impreza organizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Henrykowa Lubańskiego- Dzień Placka. W ramach imprezy odbył się również III Jarmark Henrykowski, którego organizatorem był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

Przed uroczystą ceremonią otwarcia, odbyła się msza święta w kościele pw. Św. Mikołaja, Biskupa i Wyznawcy, którą celebrowali dwaj księża z parafii Henrykowa Lubańskiego i z parafii w Pisarzowicach. Następnie na placu Henrykowskim, odbyło się uroczyste otwarcie święta - zebranych gości ciepłymi słowami przywitali gospodarze imprezy – Wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń oraz Sołtys Henrykowa Teresa Trefler. Organizatorzy w ramach programu przewidzieli liczne gry i zabawy a Gminny Ośrodek Kultury i Sporu zapewnił dla najmłodszych darmowe dmuchańce. Największą atrakcją był pokaz pieczenia placków a także konkurs na najbardziej oryginalny i najsmaczniejszy placek na słodko i na słono. Ponadto, zgodnie z tradycją święta wszyscy obecni mieli możliwość degustacji przygotowanych specjalnie na tą okazję smakołyków. Już od czterech lat, w trakcie trwania imprezy goście oraz mieszkańcy wsi i okolic, mogą skosztować rozmaitych wypieków oraz spróbować innych lokalnych specjałów, przyrządzonych przez uczestników konkursu, którzy w tym dniu wykazali się bez wątpienia niezwykłą pomysłowością i talentem kulinarnym. Konkurencja między zawodnikami była bardzo zacięta, jednak nie przeszkadzała w świetnej atmosferze. „Nie traktowaliśmy tego konkursu jako rywalizacji - lecz okazji do spotkania w gronie przyjaciół i wymiany doświadczeń kulinarnych”- dodaje uczestnik konkursu. To nie był koniec atrakcji, ponieważ jednym z punktów programu imprezy był III Jarmark Henrykowski. Uczestnicy jarmarku mogli podziwiać i zakupić niepowtarzalne wyroby rękodzielnicze, artystyczne, malarstwo, ceramikę, rzeźbę, biżuterię ręcznie robioną, wyroby haftowane oraz robótki ręczne z wełny i wiele innych wyjątkowych produktów regionalnych, które budziły szczery zachwyt oglądających.

W międzyczasie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze placki. Komisja konkursowa zwracała szczególną uwagę na zgodność potraw z tradycją, walory smakowe oraz estetykę wykonania i orzekła jednogłośnie, że najlepszy i najsmaczniejszy placek na Słono wykonały:
I miejsce – Maria Barszczyk,
II miejsce – Stowarzyszenie Rozwoju Henrykowa Lubańskiego,
III miejsce – Danuta Aniśkiewicz z Zawidowa.

Natomiast w konkurencji Placek na Słodko zwyciężyły panie:
I miejsce – Angelika Podgórska,
II miejsce – Agnieszka Czepelska,
III miejsce – Małgorzata Jaworska.

Nagrody rzeczowe, zakupione przez sponsorów, wręczyli: Wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń oraz sołtys wsi Henryków Lubański Teresa Trefler. W części artystycznej uroczystości wystąpiły zespoły ludowe działające na terenie gminy: Cisowianki i Cisowianeczki, które świętowały rocznice powstania zespołu oraz zespół Jarzębina z Zawidowa. Na koniec całej imprezy dla wszystkich zgromadzonych gości i mieszkańców odbyła się wiejska zabawa taneczna przy udziale zespołów muzycznych: „JACARO” i „AKORD”, którzy zaprezentowali orientalne utwory z różnych krajów, najnowsze hity dyskotekowe jak i tradycyjne utwory folklorystyczne.

Dzięki zaangażowaniu organizatorów i tak bogatej ofercie kulturowej, obszar Henrykowa Lubańskiego przyciąga coraz więcej mieszkańców, którzy mogą spędzić na tych terenach wspaniałe chwile i uczestniczyć w wielu ciekawych zabawach, takich jak Dzień Placka. Nadmienić warto, iż najciekawsze przepisy zgłoszone do konkursu na najsmaczniejsze placki, posłużą do wydania folderu kulinarno – promocyjnego: „ placki z Henrykowa”, który będzie popularyzował tutejsze zwyczaje, kulturę oraz przedstawi charakterystyczne dania lokalne. Działania tego projektu przyczynią się niewątpliwie do promocji i rozwoju wsi oraz wzmocnienia jej potencjału miejscowego.02 09 2014


 

AKTUALNOŚCI

Transparentna Gmina Rozwoju

OGŁOSZENIA

Rozliczenie podatku dochodowego emeryta lub rencisty za 2017 r.

RADA GMINY

Uchwalono budżet na 2018 rok

GOKiS

Nauka gry na gitarze