Dożynki Gminne
Dnia 14 września 2014 roku odbyły się Dożynki Gminne w Mściszowie – organizacja tej uroczystości jest świętem, podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony oraz okazją do wypoczynku i dobrej zabawy po całym roku ciężkiej pracy na roli. Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: Wójt Gminy Lubań, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Sołectwo Mściszów.

Święto Plonów tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Świętą dziękczynną w Kościele p.w. Zesłania Ducha Świętego w Mściszowie. Nabożeństwo celebrował ks. Proboszcz Ryszard Jerie i ks. Józef Olechowski. Nie zabrakło również poświęcenia przyniesionych wieńców oraz chleba. O godz. 14.30 w uroczystej procesji przedstawiciele sołectw z wieńcami dożynkowymi, sołtysi, władze samorządowe gminy oraz zaproszeni goście udali się na plac dożynkowy. Uroczystość rozpoczęła się występem dzieci ze szkół podstawowych oraz lokalnych zespołów ludowych Cisowianeczek, Marysienek oraz Cisowianek. Podczas tegorocznego święta nie zabrakło atrakcji zarówno dla dzieci i dorosłych - oprócz wrażeń artystycznych, organizatorzy zapewnili młodszym uczestnikom mnóstwo bezpłatnych zabaw, które gwarantowały wspaniałą rozrywkę. Nie lada atrakcją były także stoiska z zabawkami, popcornem czy watą cukrową.

Tradycyjnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy Wieniec, którego celem jest rozbudzenie, poszerzenie zainteresowań twórczością ludową oraz zaprezentowanie uczestnikom Święta Plonów wieńców o walorach etnograficznych i artystycznych. Wieńce zgłoszone do konkursu oceniała komisja konkursowa w składzie: Edward Witecki – szef lokalnych struktur SLD, Danuta Łukasza – przedstawiciel Ośrodka Doradztwa Rolniczego, posłanka Zofia Czernów, senator Jan Michalski oraz Janusz Niekrasz –wójt gminy Siekierczyn. Wieńce oceniane były w następujących kryteriach : zgodność z tradycją w zakresie formy, kompozycja, materiał, technika i poziom wykonania (kunsztu), zastosowanie oryginalnych nowatorskich inwencji. Komisja przyznała I miejsce sołectwu Radostów, która otrzymała nagrodę pieniężną w kwocie 500zł oraz nagrodę specjalną sfinansowaną przez europesłankę Panią Lidie Geringer de Oedenberg w formie zaproszenia do Europarlamentu w Brukseli dla dwóch osób. II miejsce i 400 zł uzyskało sołectwo Pisarzowice a III miejsce i 300 zł sołectwo Mściszów. Ponadto, sołectwo Jałowiec za swój wyjątkowy wieniec, otrzymał także nagrodę specjalną ufundowaną przez posłankę i senatora – wyjazd do Sejmu RP, natomiast pozostali uczestnicy otrzymali nagrodę pocieszenia w wysokości 100 zł.
Podobnie jak co roku odbył się widowiskowy Turniej Sołectw o Puchar Wieczyście Przechodni, w którym przedstawiciele sołectw gminy Lubań konkurowały ze sobą w prawdziwie sportowej rywalizacji. Turniej wywołał dużą dawkę emocji wśród kibiców, którzy głośno dopingowali swoich faworytów w konkurencjach takich jak: dojenie krowy, wiejski kopciuszek, lokalni strongmeni czyli siłowanie na rękę, dmuchanie w balonik, ujeżdżanie byka. Po zaciętej rywalizacji ogłoszono wyniki: I miejsce zajęło sołectwo Pisarzowice - wygrywając przechodni puchar oraz nagrodę pieniężną w kwocie 500 zł.

Po licznych konkurencjach przyszedł czas na pokaz tańców latynoamerykańskich, a po nim odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „ Piękna i aktywna wieś Gminy Lubań”. Gmina Lubań czynnie uczestniczy w Dolnośląskiej Odnowie Wsi w programie realizowanym przez Dolnośląski Urząd Marszałkowski, dlatego, aby wspierać rozwój naszych wsi w kwietniu ogłosiła przedmiotowy konkurs. Konkurs ten miał na celu pobudzenie aktywności mieszkańców do realizacji przedsięwzięć w zakresie integracji społeczności wiejskich, waloryzacji przestrzeni wsi w zakresie infrastruktury technicznej i społecznej, kształtowanie ładu przestrzennego oraz realizowanie przedsięwzięć podnoszących standard życia. W przedsięwzięciu uczestniczyło 12 sołectw Gminy Lubań. Punkty uzyskane na 4 wizjach lokalnych podczas przeglądów oraz prezentacji finałowej stanowiły o wygranej w konkursie poszczególnych miejscowości. Nagrodzonych zostało 6 najbardziej zadbanych i aktywnych wsi, które otrzymały nagrody finansowe do przeznaczenia na cele publiczne- w budżecie Gminy Lubań.

I miejsce – sołectwo Nawojów Śląski oraz bon o wartości 5 000zł,
II miejsce – Grupa Odnowy Wsi z sołectwa Radostów oraz bon o wartości 4 000 zł
III miejsce- sołectwo Henryków Lubański oraz bon o wartości 3 000 zł
IV miejsce- sołectwo Nawojów Śląski oraz bon o wartości 2 000zł
V miejsce- sołectwo Pisarzowice oraz bon o wartości 1 500 zł
VI miejsce – sołectwo Kościelnik oraz bon o wartości 1 000zł

To nie był koniec atrakcji, ponieważ o godz. 18.00 zagrała gwiazda muzyki dance i disco polo - THOMAS, która podczas koncertu zaprezentowała największe przeboje muzyki tanecznej lat 90 a wieczorną zabawę taneczną z kolei poprowadził zespół SAMI SWOI, zapewniając sporą dawkę fantastycznej zabawy i niepowtarzalnej atmosfery.

Dożynki Gminne w Mściszowie można uznać za udane - była niezapomniana muzyka, wiele wrażeń artystycznych, darmowe atrakcje i wiele innych zabaw, które cieszyły się ogromną popularnością wśród uczestników. Niemniej jednak, aby tak się stało w przedsięwzięcie to został zaangażowany cały sztab mieszkańców z Mściszowa, na czele którego stał radny Ryszard Koncki. Dziękujemy im wszystkim za zaangażowanie i ciężką pracą, poprzez którą wsparli przygotowanie tegorocznego święta. Dziękujemy również uczestnikom imprezy oraz sponsorom i gratulujemy zwycięzcom.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.
19 09 2014

Zakończono ważne inwestycje drogowe