Przedsiębiorcze i pracowite – takie są kobiety w Gminie Lubań
Po raz kolejny Gmina Lubań skorzystała z pieniędzy unijnych. Tym razem realizacja projektu objęła aż w pięć miejscowości: Pisarzowice, Nawojów Łużycki, Mściszów, Henryków Lubański i Kościelniki Dolne.

Zadanie „Stworzenie bazy dla sprzedaży i promocji produktów i usług lokalnych wytwarzanych przez kobiety – budowa miejsc wystawowych w Pisarzowicach, Nawojowie Łużyckim, Mściszowie, Henrykowie Lubańskim i Kościelnikach Dolnych” zrealizowane zostało, dzięki pomocy w ramach działania 413 „Wdrożenie Lokalnych Strategii Rozwoju” PROW na lata 2007-2013 dla operacji, które odpowiadają warunkom przyznania pomocy w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi”. Wniosek o udzielenie dotacji złożono w kwietniu 2013 roku do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Izerskie. Całkowita wartość zadania wyniosła 519 063,46 zł, udział przyznanej dotacji to 267 181 a środki Gminy Lubań wyniosły 251 882,46 zł.

W ramach realizacji zadania wybudowano pięć baz wystawowych, przeznaczonych do wytwarzania, promocji, sprzedaży produktów i usług lokalnych, wykonywanych przez kobiety. Nowo powstała infrastruktura będzie systematycznie wykorzystywana przez kobiety, które będą mogły zaprezentować swoje prace, rękodzieła i wystawić je na sprzedaż. Z cała pewnością miejsca te nie pozostaną puste. Kobiety ze wszystkich miejscowości Gminy Lubań zajmują się wykonywaniem ozdób i produktów. Mieszkanki Henrykowa Lubańskiego, będą mogły zaprezentować swoje prace, które w ramach Stowarzyszenia Rozwoju Henrykowa Lubańskiego zachwycają kulinarnym talentem i nie tylko. Wielkim zainteresowaniem będą cieszyć się korale cisowe, wykonywane z drzewa cisowego. Prezentowane i sprzedawane będą także: bukiety z liści, wianki z kwiatów. W pozostałych miejscowościach, prezentowane będą: wyroby z filcu: apaszki, torebki, kolczyki, broszki, biżuteria filcowania, ozdoby okazjonalne, które wytwarzane są podczas zajęć plastycznych. Kobiety działające w ramach Stowarzyszeń: Stowarzyszenie Miłośników Wsi Pisarzowice, Stowarzyszenie mieszkańców Jałowca, Kościelnik, Kościelniki Dolne i Stowarzyszenie na rzecz rozwoju wsi Nawojów Łużycki i Nawojów Śląski będą również prezentować wspaniałe rękodzieła i regionalne potrawy kulinarne.

Nowe inwestycje na stałe wpiszą się w krajobraz Gminy, jako zakątki przeznaczone do sprzedaży rękodzieła, usług i produktów lokalnych. Ponadto, miejsca wystawowe zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie Szlaku Świętego Jakuba i szlaków rowerowych przebiegających przez Gminę Lubań, co umożliwi przyciągnięcie większej grupy odwiedzających i kupujących przedmioty proponowane przez wystawców.

05 12 2014

Schronisko dla zwierząt