Przedsiębiorcze gospodynie zmieniają wieś
Fundacja Ekologiczna "Zielona Akcja" ogłosiła konkurs na przyrodnicze inicjatywy na rzecz małej retencji dla społeczności lokalnych pod hasłem „NAJCIEKAWSZY PROJEKT NASADZEŃ SŁUŻĄCYCH MAŁEJ RETENCJI WYKONANYCH PRZEZ SPOŁECZNOŚĆ LOKALNĄ. W konkursie na „Najciekawszy projekt ekologicznego zagospodarowania oczka wodnego, stawu, glinianki, mokradła przez społeczność lokalną”, wśród laureatów znalazła się wieś NAWOJÓW ŁUŻYCKI.

Konkurs ma na celu propagowanie ciekawych inicjatyw podejmowanych przez społeczności lokalne na rzecz małej retencji. Może być to obsadzenie drzewami m.in. oczek wodnych i miejsc podmokłych na użytkach rolnych, obsadzanie brzegów wiejskich glinianek i stawów, przyrodnicze i krajobrazowe zagospodarowanie zbiorników przeciwpożarowych, tworzenie śródpolnych zadrzewień.

Realizacja projektu obyła się w czterech etapach, a mianowicie pierwszy etap polegał na opracowaniu projektu i zorganizowanie spotkania informacyjnego na temat problemów małej retencji i głównej przesłance projektu. Drugi etap - wyznaczenie i przygotowanie terenu, trzeci – zasadzanie drzewek charakterystycznych dla otoczenia i czwarty etap - pielęgnacja i doglądanie zasadzonych okazów.

Miejscem docelowym realizacji projektu był obszar terenu podmokłego wraz oczkiem wodnym i laskiem należące do prywatnej osoby- mieszkańca wsi. Teren ten jest miejscem przebywania lub postoju licznego ptactwa takiego jak: kaczki, łabędzie, czaple, a także bociany, które zamieszkują pobliskie gniazdo. Na koniec projektu odbyło się wspólne ognisko dla uczestników projektu.

W tak niezwykły sposób, przy pomocy zaangażowanych grup mieszkańców - wolontariuszy, a wśród nich właścicieli użytków rolnych i osób zainteresowanych problemem małej retencji, udało się upiększyć miejscowość Nawojów Łużycki. Niestety potrzeb jest wiele, więc postaramy się pozyskać kolejne środki finansowe na powyższy cel i wykorzystać istniejący potencjał naszej pięknej wsi.

Na ten moment chcielibyśmy podziękować wszystkim uczestnikom projektu, którzy tak chętnie wzięli udział w tym przedsięwzięciu.

29 04 2015

Przebudowa drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Pisarzowice

Informacja z OR KRUS w Bydgoszczy dotycząca składania wniosków o emeryturę roliczą

Sesja absolutoryjna