Konkurs „Przyjazna wieś”
W dniu 20 maja 2015 roku Sekretariat Regionalnej Sieci Obszarów Wiejskich ogłosił Konkurs „Przyjazna Wieś” na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury zrealizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych. Konkurs przeprowadzono w 2 kategoriach – Infrastruktura techniczna oraz Infrastruktura społeczna.

Gmina Lubań postanowiła zgłosić projekt „Budowa i wyposażenie biblioteki w Radostowie Średnim”. Projekt jest odpowiedzią na potrzeby kulturalne mieszkańców Gminy Lubań. Podniesiony został standard oferty kulturalnej, proponowanej dla społeczności wiejskiej – stworzona została możliwość zaspokojenia potrzeb kulturalnych mieszkańców Gminy. Biblioteka jest dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki realizacji operacji powstało miejsce integracji społeczności lokalnej. Celem projektu było stworzenie centrum życia społecznego, kulturalnego i informacyjnego, podniesienie jakości życia na obszarach wiejskich.

Projekt obejmował działania związane z budową i wyposażeniem budynku, mające na celu oddanie do dyspozycji mieszkańców kompleksu społeczno-kulturalnego. Aby zapewnić mieszkańcom stworzenie dogodnych warunków korzystania z obiektu zrealizowano następujące działania:
-wykonano roboty budowlane,
-wykonano instalację sanitarną i instalację elektryczną,
-rozbiórkę toalet
-przebudowę dachu
-wyposażono bibliotekę ( regały biblioteczne, regały na dokumenty, krzesła, biurka, regały na gazety, regały na przybory plastyczne, stoły do pracy z dziećmi, regały i stoliki dla dzieci, tablica ścierna, gry edukacyjne dla dzieci, zestawy komputerowe z monitorami, nagłośnienie mobilne, tunel animacyjny itp.

29 maja 2015 r. powołana zarządzeniem Marszałka Województwa Dolnośląskiego Komisja wyłoniła laureatów konkursu „Przyjazna wieś”. Komisja Konkursowa przyznała nam III miejsce w kategorii: Infrastruktura społeczna. Otrzymaliśmy nagrodę w wysokości 3 000,00 PLN.

17 czerwca 2015 roku, we Wrocławiu, odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu, która miała miejsce podczas konferencji, pn. „Efekty wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 w województwie dolnośląskim oraz perspektywa PROW 2014-2020”. Nagrodę wręczyła Ewa Mańkowska –Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Paweł Czyszczoń- Dyrektor Wydziału Obszarów Wiejskich.

19 06 2015

Jubileusz zespołu Marysieńki