biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1250314

 

 

Ogłoszenia    Rada Gminy    Przetargi    Obwieszczenia          

Aktualności


Znajdź...

 

Dożynki Powiatowo-Gminne Henryków 2015
Dożynki są tradycyjnym świętem, podczas którego rolnicy dziękują za zebrane plony, owoc wysiłku i całorocznej pracy na roli, są oddaniem szacunku trudowi rolników i życzeniem im przede wszystkim plonów z nawiązką w następnym roku. Są też okazją do wypoczynku i dobrej zabawy.W bieżącym roku gospodarzami Powiatowo-Gminnego Święta Plonów było sołectwo Henryków. W organizację dożynek oprócz gospodarzy włączyło się również Starostwo Powiatowe, Gmina Lubań oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu.

Niedzielne uroczystości dożynkowe rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa i Wyznawcy w Henrykowie , podczas której zgromadzeni wierni dziękowali za błogosławieństwo Boże, które towarzyszyło rolnikom w ich ciężkiej pracy. Po zakończonej liturgii delegacje sołectw z wieńcami, władze Powiatu Lubańskiego, Gminy Lubań, zaproszeni goście przeszli na plac dożynkowy, gdzie odbyła się druga część uroczystości. Barwny korowód poprowadzili starostowie tegorocznych dożynek - Halina Podgórska i Paweł Warchocki wraz z rozśpiewanymi zespołami folklorystycznymi Marysieńkami z Radostowa oraz Cisowiankami i Cisowianeczkami z Henrykowa. Tradycyjnego otwarcia uroczystości dożynkowych dokonali Wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń oraz Starosta Lubański Walery Czarnecki , składając podziękowania rolnikom za trud i ciężką pracę oraz życząc wytrwałości w codziennych obowiązkach. Podczas części oficjalnej zostało wręczone odznaczenie Zasłużony dla rolnictwa, które otrzymał Jan Aleksandrowicz.

Następnie na scenie jako pierwsza zaprezentowała się grupa przedszkolaków z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pisarzowicach, przygotowana pod czujnym okiem wychowawcy Alicji Szawurskiej . Zebrani goście mogli podziwiać najmłodszych mieszkańców naszej gminy, którzy dali popis swoich umiejętności tanecznych i wokalnych. Na ludowo, kresowo i z przytupem wystąpiły zespoły folklorystyczne Marysieńki , Cisowianki i Cisowianeczki.

Dużą liczbę widzów zebrała podczas swojego występu również grupa wokalna Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu. Jeszcze więcej działo się tuż obok sceny, gdzie dobrej zabawy dostarczył zgromadzonym Turniej Sołectw o Puchar Wieczyście Przechodni . Konkurencje takie jak: rolnik szuka żony, najsilniejszy rolnik w gminie oraz pokaz mody wiejskiej dostarczyły wiele emocji, ale i świetnej zabawy. W turnieju zwyciężyło sołectwo Nawojów Łużycki, któremu serdecznie gratulujemy wygranej. Oprócz turnieju organizatorzy przygotowali Powiatowy Konkurs „z jajem”, w którym wzięli udział przedstawiciele gmin Powiatu Lubańskiego. Zawodnicy musieli zmierzyć się w takich konkurencjach jak bicie piany, bieg z jajem czy rozpoznawanie ziaren zbóż. Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Lubaniu - Justyna Antoszewska. Ale to nie koniec, bowiem tego dnia rozstrzygnięto jeszcze Gminny oraz Powiatowy Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy . W obu konkursach pierwsze miejsce zdobyło sołectwo Jałowiec. Podczas dożynek ogłoszono również wyniki konkursu„ Piękna i Aktywna Wieś Gminy Lubań”. Nagrodzonych zostało 6 najbardziej zadbanych i aktywnych wsi, które otrzymały nagrody finansowe. Tytuł najpiękniejszej wsi w Gminie Lubań za rok 2015 otrzymał Radostów.

Tegorocznym dożynkom powiatowo-gminnym towarzyszyły również imprezy takie jak IV Jarmark Henrykowski oraz Dzień Placka. W tym roku odbyła się już piąta edycja Dnia Placka przygotowana przez Stowarzyszenie Rozwoju na Rzecz Henrykowa Lubańskiego na czele z prezes Teresą Trefler. Konkurs na najsmaczniejszy i oryginalny placek na słodko wygrała Katarzyna Cwynar z Pisarzowic, drugie miejsce zajęła Elżbieta Kozioł z Henrykowa a trzecie Maria Socha z Jałowca. W konkurencji placek na słono wygrało sołectwo Jałowiec, drugie miejsce Maria Barszczyk z Henrykowa, trzecie miejsce natomiast Monika Sobotko z Henrykowa. Organizatorzy zadbali również o atrakcje dla najmłodszych uczestników dożynek. Dzieci mogły nieodpłatnie skorzystać z dmuchanych zjeżdżalni i innych urządzeń rekreacyjnych.

Jednak to nie koniec atrakcji bowiem wieczorem na henrykowskiej scenie pojawiła się FORMACJA SEWERYN, która serwując znane i lubiane hity porywała zgromadzoną publiczność do tańca. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół ZIBO, który podczas koncertu zaprezentował największe przeboje muzyki disco. Całość zakończyliśmy zabawą taneczną, którą poprowadził zespół MOMENT.
03 09 2015


 AKTUALNOŚCI

Zakończyły się inwestycje drogowe na terenie Gminy Lubań

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze