Szkoła w Radogoszczy po raz kolejny doceniona przez Zielony Rower!
Edukacyjno-leśna impreza, jaką jest Zielony Rower, po raz trzeci zawitała do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radogoszczy. W czwartek, 10 września, do wspomnianej placówki przyjechało na rowerach dwoje edukatorów, na co dzień pracujących w Nadleśnictwie Drewnica (woj. Mazowieckie) - Zuzanna Luks i Marcin Smoleński. Ich zadanie polegało na podzieleniu się z młodzieżą, obrazem lasu widzianym przez ludzi, którzy są z nim związani zawodowo.

Leśnicy swoją podróż na dwóch kołach rozpoczęli z zamku Czacha i po przejechaniu ponad piętnastu kilometrów, dotarli do Radogoszczy. Tutaj zostali przywitani jeszcze zanim zobaczyli szkołę. Grupa dzieci, wraz z opiekunem wyszła im naprzeciw. Wszyscy ubrani byli w pomarańczowe kamizelki. Z taką obstawą, edukatorzy trafili na teren szkoły, gdzie wielki napis ZIELONY ROWER wszem i wobec głosił co to za impreza ma dzisiaj miejsce.

Młodzież, pod czujnym okiem nauczycieli pięknie przygotowała się na przyjęcie leśnych gości. Główny korytarz, na ten jeden dzień zmienił się w gaj. Przystrojony żywymi drzewkami oraz gałęziami, imitującymi drzewa i leśną ściółkę rozsiewał wokół ten jedyny w swoim rodzaju zapach. Zapach lasu.

Dzieci wyglądały jak drzewka o dwóch nogach i piskliwych głosach, przystrojone w wycięte z kolorowego papieru liście i ubrane w ciuchy zielonej barwy. W szkole nie zabrakło również dosłownego urzeczywistnienia hasła imprezy, czyli Zielonego Roweru. Stał w honorowym miejscu, odziany w leśne insygnia i przewleczony bibułą w kolorze trawy. Program artystyczny w wykonaniu przedszkolaków i klasy IV wprowadził przybyłych edukatorów w niemałe zdziwienie. Nie spodziewali się aż takiego zaangażowania.

Uczniowie doskonale wiedzieli, że w którymś momencie leśnicy będą sprawdzać ich wiedzę z zakresu polskiej przyrody. Nie chcąc być dłużnymi, przewiązali gościom oczy i kazali rozpoznawać dotykiem przedmioty nierozerwalnie związane z lasem. Pomimo stresu, edukatorzy z Drewnicy wypadli w tym sprawdzianie całkiem nieźle.

Kolejnym, jednym z najważniejszych punktów imprezy, były zajęcia przeprowadzane przez leśników. Tutaj to oni mieli niespodziankę dla dzieci. Zaprosili bowiem strażaków z PSP Lwówek Śląski, którzy wraz z nimi zapoznali dzieci z zagrożeniem jakim dla lasu stanowi pożar. Uczniowie dowiedzieli się co mają robić w razie pożaru oraz zobaczyli ile czasu zajmuje strażakowi przygotowanie się do misji – 30 sekund! Młodzież wzięła udział w konkursie plastycznym. Zadaniem było stworzenie plakatu, który związany będzie z ogniem w lesie. Wszyscy uczestnicy dostali na pamiątkę leśne notatniki, zaś najlepsze plakaty zostały wyróżnione książkami. Po zajęciach edukatorzy zostali zaproszeni na poczęstunek i powrócili do swojej bazy, którą jest Zamek Czocha.

Szkoła w Radogoszczy po raz trzeci brała udział w Zielonym Rowerze. I po raz trzeci została wyróżniona bonem pieniężnym, na zakup pomocy edukacyjnych. W tym roku placówka ta zajęła trzecie miejsce na 37 zgłoszonych szkół. Zielony Rower jest imprezą cykliczną powstałą i organizowaną z inicjatywy Nadleśnictwa Świeradów. Wydarzenie to jest jedyne w swoim rodzaju. Łączy elementy edukacji leśnej z propagowaniem zdrowego stylu życia oraz kultury.

17 09 2015

Zakończono ważne inwestycje drogowe