Trwają prace nad wiekowym cisem
W miesiącu październiku 2016 r., po wyłonieniu Wykonawcy prac przy pomniku przyrody, podpisano umowę dotacji z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na realizację Projektu: „Ratujemy cisa w Henrykowie Lubańskim- pielęgnacja i leczenie”.

Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 24 723,00 PLN, w tym koszty kwalifikowalne: 20 100,00 PLN. Realizację zadania zaplanowano w okresie: od 29 sierpnia do 30 listopada 2016 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przyznał, na realizację projektu, dotację w wysokości 12 060,00 PLN, co umożliwi nam realizację następującego zakresu prac: wykonanie systemu nawodnienia/ zamgławiania, zakupienie zbiorników na wodę (2x1000 l) i systemu cieniówek na rusztowanie, montaż banerów informacyjnych, zabezpieczenie drzewa na okres zimowy, w tym demontaż i zabezpieczenie cieniówki, montaż folii ochraniającej w celu podniesienia temperatury w otoczeniu drzewa, zabezpieczenie wnętrza obecnie otwartego pnia drzewa przed przemarzaniem, bieżący monitoring drzewa.

Cis henrykowski to skarb natury- najstarsze drzewo w Polsce i najprawdopodobniej w Europie Środkowej. Podjęte czynności wynikają z troski o drzewo, które jest znane na terenie całego kraju i mają na celu poprawę jego stanu zdrowotnego. Jest to zadanie pionierskie, podobne prace nie były jeszcze wykonywane, rozpatrując zagadnienie w skali krajowej.

Projekt realizujemy w ramach priorytetu 4.1.: Zachowanie i przywracanie bioróżnorodności ze szczególnym uwzględnieniem obszarów chronionych.

"Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

03 11 2016

Zakończono ważne inwestycje drogowe