Gmina Lubań - nowoczesna i przyjazna środowisku
Aby zaspokoić potrzeby społeczne oraz poprawić warunki ruchu drogowego i pieszego, jak również bezpieczeństwo mieszkańców, Gmina Lubań od dwóch lat prowadzi dyskutuję na temat kosztów oświetlenia ulicznego i jego obniżenia. Efektem końcowym licznych konsultacji i spotkań było podjęcie decyzji o wybudowaniu nowego oświetlenia w ilości ok. 12 km - pod warunkiem, że dotychczasowe oświetlenie uliczne zostanie zmodernizowane na oświetlenie LED. Zmiana oświetlenia dróg i miejsc publicznych na oświetlenie LED ma spowodować obniżenie kosztów dotychczasowego oświetlenia, tak aby nie tworzyć nowych kosztów.

Głównym powodem wymiany jest chęć obniżenia kosztów zakupu energii elektrycznej w gminie. Opłaty za energię są bardzo wysokie i wyniosły w 2017 roku łącznie z innymi wydatkami (konserwacja, wymiana lamp i inne) w paragrafie dystrybucja: 207 317.97 zł, zaś w paragrafie oświetlenie 160 702,92 zł. Łącznie wydano 368 020,89 zł. W tym celu, aby zmniejszyć koszty, władze Gminy zmuszone są do oszczędności w postaci czasowego wyłączania latarni w godz. 24:00-05:00 rano. Po weryfikacji możliwości oszczędzania na opłatach za energię, zdecydowano wcześniej, że najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie wymiana oświetlenia na LED-owe.

Z wyliczeń wynika, że na terenie Gminy wymaga wymiany ok. 800 szt. żarówek. Realizacja inwestycji będzie trwała kilka miesięcy. Pierwszy etap to przeprowadzenie procesu przetargowego a następnie dokonanie wymiany źródeł światła. Sam okres przygotowania się do wymiany to ok. 1 miesiąc. Koszt inwestycji to ok. 260-300 000 zł - w całości pokryty z budżetu Gminy, tak aby nie generować dodatkowych kosztów: odsetki od kredytu i inne.

Led-owe źródła światła są wyjątkowo energooszczędne, dzięki czemu korzystnie wpływają na środowisko, poprzez zmniejszenie zużycia energii oraz obniżenia emisji dwutlenku węgla. W wyniku wymiany oświetlenia redukcja zużycia energii wyniesie ponad 50% z 308.880 kW do 138.060 kW co w przeliczeniu na koszty oświetlenia w obecnej (bez oświetlenia w godz. 24:00 do 05:00)wynoszą 83 549, 00 zł; nie rozliczając kosztów dystrybucji. Szacowana redukcja emisji dwutlenku węgla to również około 50% ( z 300 do 150 ton/rok).

Po modernizacji oświetlenia, koszty za energię elektryczną zmaleją ponad dwukrotnie, a inwestycja zwróci się po 2-ch latach w opłatach. Zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na inne zadania własne Gminy oraz pokrycie kosztów oświetlenia w godz. 24:00-05:00. Mieszkańcy będą czuli się bezpieczniej z racji włączonego przez całą noc oświetlenia, bowiem zamontowane żarówki dają bielsze i mocniejsze światło - dlatego dzięki wykonanej inwestycji stworzymy komfort poruszania się dla kierowców i pozostałych mieszkańców Gminy Lubań.

Czas potrzebny na wymianę oświetlenia jest stosunkowo krótki ok. 3-4 miesięcy. Inwestycja zostanie wykonana bez środków zewnętrznych, gdyż jest to inwestycja, która zwróci się w przeciągu ok. 2 lat, a pozytywne korzyści (finansowe, społeczne i środowiskowe) pojawią się od razu.

Zestawienie zużycia i kosztów oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Lubań

Dodatkowe informacje:
Do wyliczenia orientacyjnych kosztów i zużycia energii przyjęto: cena 1kWh - 0,49 zł, ilość dni świecenia - 360 w roku, podział na słupy przy drogach krajowych i wojewódzkich oraz powiatowych i gminnych.
11 06 2018

Zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej w Henrykowie Lubańskim