biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1251839

 

 

Aktualności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

Znajdź...

 

Imieniny Henryka
W dniach 11-12 lipca w Henrykowie Lubańskim już po raz czwarty odbyły się Ogólnopolskie Imieniny Henryka Henryki i Henrykowa Lubańskiego. Jest to największa impreza organizowana na terenie Gminy Lubań. Jak co roku atrakcji było wiele. Oprócz urozmaiconego programu artystycznego uczestnicy mogli korzystać z oferty cateringowej, gier i zabaw dla dzieci.
Ciekawym punktem programu był Konkurs Przyśpiewki Wiejskiej o Piejącego Koguta ufundowanego przez Przewodniczącego Rady Gminy Lubań – Jacka Jaworskiego. Wszystkie zespoły stanęły na wysokości zadania i pięknie wyśpiewały przyśpiewki własnego autorstwa o tematyce Henrykowa i imienin Henryka, a także lokalnych władz. W kategorii Soliści zwyciężyła Pani Weronika Dacyszyn z zespołu folklorystycznego „Marysieńki”, a w kategorii Zespoły Wokalne wygrały miejscowe „Cisowianki”.
W sobotę mieliśmy także okazję zobaczyć pokaz wschodnich sztuk walki w wykonaniu Uczniowskiego Klubu Sportowego SAMURAJ Lubań prowadzonego przez Jacka Jaworskiego. Pokaz wzbudził podziw i duże zainteresowanie wśród widzów.
Kolejnym widowiskowym punktem Imienin Henryka był Turniej Sołectw Henryków kontra Pisarzowice o Kankę Śmietany sponsorowaną przez Sołtys Henrykowa – Teresę Trefler. Spośród wielu konkurencji najatrakcyjniejszą dla zawodników okazało się piłowanie drewna, a dla publiczności prezentacja sołectw w języku obcym, robienie masła, zostań kiperem, a także ściskanie na powitanie. Ostatnia konkurencja podczas której zaprezentowano powitanie Dody z Premierem Tuskiem wywołała salwy śmiechu.
Drugi dzień Imienin rozpoczął się uroczysta Mszą Św. W kościele p.w. św. Mikołaja, którą celebrowali: Dziekan Mieczysław Jackowiak oraz Proboszcz Parafii Henryków Lubański – Ks. Jan Marciniak.
Coroczną tradycją Imienin Henryka jest sadzenie drzewek cisowych przez Henryków i Henryki. Po Mszy Św. goście specjalni: Henryka Borkowska, Henryk Sawka i Henryk Madera posadzili w centralnej części miejscowości młode cisy. Następnie Wójt Gminy Lubań – Mirosław Herdzik, który wcielił się w postać Henryka Brodatego wraz z małżonką Jadwigą – sołtys Henrykowa Lubańskiego – Teresą Trefler i damami dworu, poprowadzili barwny korowód na scenę. Henryk Brodaty i Jadwiga, jako włodarze tych ziem, przekazali we władanie Królestwo Henrykowskie na dwa dni Henrykowi Sawce – przedstawicielowi wszystkich Henryków. Po powitaniu wszystkich solenizantów oraz zgromadzonej publiczności i odśpiewaniu „Sto lat” cały dwór przystąpił do tańców, hulanki, swawoli.
Gościem honorowym tegorocznych Imienin był Henryk Sawka – znany rysownik i satyryk. W niedzielę mieliśmy możliwość zobaczyć jak artysta na żywo rysuje. Nastąpiło również otwarcie specjalnej plenerowej wystawy o tematyce imieninowo-urodzinowej i bieżących wydarzeń politycznych. Artysta wykonał na scenie dwie piosenki satyryczne akompaniując sobie na gitarze. Otwarcie odpowiadał na pytania prowadzącego i zebranych widzów. Skorzystał również z oferty Łużyckiej Drużyny Łuczniczej i wziął udział w konkurencji łuczniczej.
W trakcie Imienin widzowie chętnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich konkursach: dzieci rysowały karykatury Henryka Sawki, które były oceniane przez samego mistrza; młodzież wspinała się na słup, panowie strzelali z łuku wykonanego z drzewa cisowego, a panie szyły koszule z adamaszku dla konferansjera, który z gracją je prezentował. Jak przystało na wodzireja Olgierd Poniźnik zawsze potrafi wyjść z uśmiechem z każdej sytuacji i dobrym poczuciem humoru zarazić wszystkich uczestników imprezy.
Atrakcyjny program przyciągnął wielu Henryków oraz osób chcących ciekawie spędzić popołudnie.Tegoroczne uroczystości miały charakter satyryczno – kabaretowy, bo oprócz Konkursu Przyśpiewki Wiejskiej i wizyty znanego satyryka wystąpiły kabarety: Kociuba z Sycowa oraz Rżysko z Nysy, które potrafiły włączyć publiczność do wspólnej zabawy. Z zespołów lokalnych wystąpiły DREAMS, zespoły folklorystyczne: Cisowianki, Cisowianeczki i Marysieńki, a do tańca zagrał nam ADAGIO. Nie zabrakło również muzyki dyskotekowej. Gwiazdy wieczoru, zespół ZA KRATĄ i ZIBO, świetnie rozbawiły publiczność. Dech w piersiach zaparł pokaz ogni sztucznych wykonany przez firmę Fire Show na zakończenie uroczystości.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego święta, zarówno organizatorom, sponsorom, jak i wdzięcznej publiczności, dla której powstają takie uroczystości. Już dziś zapraszamy na jubileuszowe V Ogólnopolskie Imieniny Henryka, Henryki i Henrykowa w dniach 16-17 lipca 2010.


27 07 2009


 AKTUALNOŚCI

Zakończyły się inwestycje drogowe na terenie Gminy Lubań

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze