biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1250728

 

 

Aktualności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

Znajdź...

 

II Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek
Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt kościelnych, obchodzone na pamiątkę Narodzenia Jezusa. Obok wymowy religijnej, posiada ogromny wymiar rodzinny. Łagodzi nastroje, raduje serca, przysparza miłości. Niesie nadzieję, jak każde narodziny.
W polskiej tradycji Święta Bożego Narodzenia wiążą się nierozerwalnie z jasełkami, kolędowaniem i pastorałkami. Kultywując tradycję średniowiecznych misteriów franciszkańskich GOKIS zorganizował już po raz drugi Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, który tym razem odbył się w Świetlicy wiejskiej w Radogoszczy dnia 18-12-2011r. Organizacji i prowadzenia uroczystości podjęły się nasze bibliotekarki Iwona Janikowska i Renata Grubizna. Zaszczytu zasiadania w jury dostąpili: Wójt Gminy Lubań Zbigniew Hercuń, liderka zespołu Marysienki Zdzisława Kuryło, Pedagog- instruktor kultury Irena Czajkowska oraz Radne Gminy Lubań Bogusława Karnaś i Wanda Hybińska.
Podczas Przeglądu zaprezentowali się wykonawcy z terenu Gminy Lubań. Dzięki gościnnemu występowi zespołu ludowego MARYSIEŃKI z Radostowa, mieliśmy również okazję usłyszeć kolędy i pastorałki, które są mało znane i rzadko wykonywane. Uczestnicy Przeglądu postawili przed sobą ambitne zadanie przygotowania kolęd i pastorałek w nowych aranżacjach. Publiczność była zachwycona młodymi gwiazdami. Dzięki przeglądowi przypomnieliśmy sobie jak bardzo bogata i różnorodna jest twórczość związana z okresem Świąt Bożego Narodzenia.
Zapewne wyłonienie najlepszych uczestników dla jury nie było łatwe, gdyż poziom prezentujących się solistów i zespołów był wyrównany. I tak w kategorii solistów statuetkę otrzymał z rąk wójta Bartek Gajewnik ze Szkoły Podstawowej z Radogoszczy. W kategorii zespołów “Mali Artyści” reprezentujący Szkołę Podstawową z Radostowa. W naszym przeglądzie nie ma przegranych ani wygranych więc pozostali uczestnicy zostali wyróżnieni dyplomami.
Podczas przeglądu urządzono kiermasz Bożonarodzeniowy. Dzieci uczestniczące w zajęciach odbywających się w bibliotekach gminnych , mogły sprzedać wykonane przez siebie ozdoby świąteczne. Pieniążki przez nich uzbierane zostaną przeznaczone na wycieczkę feryjną.
Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom za pracę włożoną w przygotowanie oraz zachęcamy wszystkich do udziału w kolejnych Przeglądach. Zapraszamy!

30 12 2011


 AKTUALNOŚCI

Zakończyły się inwestycje drogowe na terenie Gminy Lubań

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze