biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1252160

 

 

Aktualności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

Znajdź...

 

Przegląd Kolęd i Pastorałek w Gminie Lubań
Jednym z najważniejszych zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia jest wspólne kolędowanie. Najstarszą z polskich pieśni bożonarodzeniowych jest zaczynająca się słowami „Zdrów bądź, Królu Anielski” z 1424 r. Kolęda, to pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która później przyjęła formę pieśni bożonarodzeniowej. Jej odmianą jest pastorałka , która w odróżnieniu od kolędy ma charakter świecki.
16 grudnia br. mieszkańcy Gminy Lubań mieli okazję wysłuchać zarówno tych starszych kolęd i pastorałek, jak i nowszych pieśni związanych z Bożym Narodzeniem. Tego dnia bowiem, w świetlicy wiejskiej w Radostowie odbył się III Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek. Organizacji i prowadzenia uroczystości podjęły się bibliotekarki- instruktorki Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu - Iwona Janikowska, Renata Grubizna i Monika Sawicka.
Do udziału w konkursie zgłosiło się 15 zespołów i solistów, a wśród nich dzieci, młodzież oraz dorośli z terenu Gminy Lubań. Występy oceniało jury w składzie: Zbigniew Hercuń- Wójt Gminy Lubań, Justyna Antoszewska – dyrektor GOKiS oraz ks. Józef Olechowski – proboszcz parafii Radostów. Uczestnicy byli oceniani w czterech kategoriach wiekowych : I- dzieci do lat 12; II- młodzież 13-18 lat; III- dorośli; IV –grupy mieszane.
W atmosferę świąteczną jako pierwsze wprowadziły licznie zgromadzoną publiczność dziewczęta z Koła Młodych Twórców, działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Pisarzowicach, które pod kierunkiem Moniki Sawickiej przygotowały inscenizację słowno-muzyczną „Dziewczynka z zapałkami”. Myślą przewodnią przedstawienia, było zwrócenie uwagi na konieczność niesienia pomocy biednym i potrzebującym, zwłaszcza podczas Świąt Bożego Narodzenia. Następnie na scenie wystąpili kolejni uczestnicy przeglądu, zachwycając publiczność bogactwem repertuaru, pięknem głosu bądź oryginalnością prezentacji. Wszyscy zaprezentowali się naprawdę wspaniale, toteż komisja konkursowa miała niełatwe zadanie, by wyłonić zwycięzców. Po długich obradach jury ogłosiło wyniki i wręczyło nagrody w postaci statuetek. W kategorii I zwyciężyła mieszkanka Radostowa- Patrycja Łazarowicz ; w kategorii II pierwsze miejsce zajęło Koło Młodych Twórców z Pisarzowic, w kat. III – zespół Marysieńki z Radostowa, a w kategorii IV -grupa Dzieci Boga z Radostowa. Jury wyróżniło także Małych Artystów reprezentujących Szkołę Podstawową w Radostowie. Pozostali uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Mimo iż spotkanie miało formę konkursu, tego wieczoru nie było przegranych. Mieliśmy bowiem przyjemność obejrzenia i wysłuchania naprawdę pięknych, czasem wzruszających pieśni, kolęd i pastorałek, które wprowadziły nas w ten szczególny i niepowtarzalny nastrój świąt Bożego Narodzenia. Raz jeszcze gratulujemy wszystkim wspaniałych występów, świadczących o wielkim zaangażowaniu zarówno uczestników przeglądu jak i opiekunów.
19 12 2012


 AKTUALNOŚCI

Zakończyły się inwestycje drogowe na terenie Gminy Lubań

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze