biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1252164

 

 

Aktualności Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu

Znajdź...

 

Dożynki Gminy Lubań 2013
W sobotę 7 września br., na placu rekreacyjnym w Nawojowie Śląskim odbyły się Dożynki Gminne, będące podsumowaniem efektów ciężkiej pracy rolników. Ich organizatorami, jak co roku byli: Gmina Lubań oraz Gminny Ośrodek Kultury i Sportu. W tegorocznych dożynkach Gminy Lubań wzięli udział parlamentarzyści: Zofia Czernow i Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego Jerzy Łużniak.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele parafialnym w Radogoszczy, którą koncelebrowali proboszcz parafii Radogoszcz ks. Jan Leśnik ora z proboszcz parafii Radostów ks. Józef Olechowski . Następnie władze gminy, starostowie dożynek, zaproszeni goście oraz delegacje sołectw wraz pocztami wieńcowymi, barwnym korowodem przeszli na plac dożynkowy w Nawojowie Śląskim, gdzie odbywały się dalsze uroczystości.Otwarcia Dożynek Gminy Lubań dokonał Wójt Zbigniew Hercuń, który przywitał zaproszonych gości i wszystkich przybyłych na Święto Plonów, oraz podziękował rolnikom za ich ciężką pracę, a wszystkim zgromadzonym życzył dobrej zabawy.

Zgodnie z wielowiekową tradycją Dożynki to przede wszystkim obrzęd chleba i wieńca. Zatem kolejnym punktem uroczystości była ceremonia dzielenia chlebem. Starostwie Dożynek Wanda Hybińska i Bartosz Łasica przekazali na ręce Wójta bochen chleba dożynkowego, jako symbol nadziei i pomyślności złożony ,,Bogu w ofierze a ludziom na spożycie”. Następnie włodarz gminy wręczył bochny chleba wszystkim sołectwom. Po zakończeniu ceremoniału konferansjerzy Dożynek Wicewójt Gminy Lubań Aneta Usyk i Ryszard Leszczyński, zaprosili wszystkich do wspólnego biesiadowania przy występach lokalnych zespołów. Na dożynkowej scenie wystąpiły jako pierwsze Marysieńki z Radostowa, a następnie Cisowianki i Cisowianeczki z Henrykowa Lubańskiego.
W godzinach popołudniowych przystąpiono do oceny prezentowanych wieńców dożynkowych. W tym roku do konkursu stanęło dziewięć sołectw. Biorąc pod uwagę walory artystyczne i estetyczne, pomysłowość , oryginalność i kultywowanie tradycji, komisja w składzie:Poseł na sejm RP Małgorzata Sekuła – Szmajdzińska, Poseł na Sejm RP Zofia Czernow , Marszałek Województwa Dolnosląskiego Jerzy Łużnak oraz przedstawiciel OSS SG W Lubaniu mjr. SG Wojciech Stodolnik, postanowiła przyznać I miejsce wieńcowi z Mściszowa ( nagrody: 400 zł i wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego ufudowany przez europosłankę Lidię Geringer de Oedenberg). II miejsce zajął wieniec z Radogoszczy a III z Henrykowa Lubańskiego.
Oprócz konkursu wieńca tradycją dożynek Gminy Lubań jest Turniej Sołectw o Puchar Wieczyście Przechodni, który w tym roku podobnie jak w poprzednim zdobyła reprezentacja sołectwa Jałowiec, II miejsce zajęło sołectwo Henryków, a III sołectwo Kościelnik. Walka była niezwykle zacięta. Drużyny rywalizowały w takich konkurencjach jak: wieszanie prania na czas, wykopki, bieg farmera, żywy rurociąg czy picie mleka przez słomkę.

Następnie na dożynkowej scenie pojawił się zespół Rytmix, która zaprezentowała licznie zebranej publiczności standardy muzyki biesiadnej i tanecznej. O godzinie 20.00 na dożynkowej scenie pojawiła sie muzyczna gwiazda imprezy - zespoł Milano.Na blisko półtoragodzinnym koncercie grupy bawiło się ponad tysiąc fanów rytmów disco polo.

Wieczorną zabawę z kolei, trwającą do późnych godzin nocnych poprowadził zespół Rytmix.

Podobnie jak w poprzednim roku, nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych uczestników dożynek. Dzieci mogły nieodpłatnie pobawić się na dmuchanych zjeżdżalniach i trampolinach. Nie lada atrakcją były także stoiska z zabawkami, popcornem czy watą cukrową.

Autor: Sławek Piguła
źródło: www.lubanski.eu
04 10 2013


 AKTUALNOŚCI

Zakończyły się inwestycje drogowe na terenie Gminy Lubań

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze