biuletyn informacji publicznej

 


Szukaj w serwisie

 

Odwiedzin:

1251016

 

 

Aktualności    Rada Gminy    Przetargi    Obwieszczenia          

Ogłoszenia


Znajdź...

 

Bezpłatne badania mammograficzne ratują zdrowie i życie kobiet
Zanim zacznie pani czytać ten artykuł proszę wyobrazić sobie, że przychodzi do pani dorosła córka z bardzo złą wiadomością. W trakcie rutynowego badania piersi lekarz ginekolog wyczuł spore zgrubienie. Niestety, onkolog potwierdził najgorsze obawy i zdiagnozował zaawansowany nowotwór. Sytuacja jest bardzo poważna. Raczej nie obejdzie się bez mastektomii – usunięcia gruczołu piersiowego. Podobno wystarczyłoby, żeby córka zgłosiła się rok wcześniej, a nie byłoby to konieczne.

Na ironię losu zakrawa, że właśnie dwanaście miesięcy temu pani córka zetknęła się z programem profilaktycznych badań przesiewowych raka piersi wykonywanych bezpłatnie, ale zlekceważyła tę informację. Nie miała czasu, później wyjechała na wakacje, po powrocie rzuciła się w wir obowiązków zawodowych. Pracuje do późna, a i w domu zawsze jest coś do zrobienia...

Gdyby jednak wówczas znalazła chwilę na badanie mammograficzne, które trwa zaledwie 10 minut, dziś pewnie zapomniałaby już nawet o tym, że przeszła jakiekolwiek leczenie, a do Dolnośląskiego Centrum Onkologii zgłaszałaby się tylko na okresowe kontrole. Stało się jednak inaczej.

Jak zareagowałaby pani na takie bezmyślne lekceważenie swojego zdrowia? Co pani sama zrobiła, żeby zadbać o zdrowie swoich piersi i dać córce dobry przykład?

Nowotwory, w tym również piersi, to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, jakie trapią ludzkość. Samo słowo „rak” czy „nowotwór” budzi przerażenie. Wiele osób jest przekonanych, że nie tylko nie można zapobiec chorobie, ale nawet po jej zdiagnozowaniu nie ma szans na wyleczenie. Diagnoza równoznaczna jest z wyrokiem śmierci. Z tego powodu najczęściej wychodzimy z założenia, że „lepiej nie wiedzieć” i unikamy badań profilaktycznych.

Badania profilaktyczne przede wszystkim
– Blisko 93% kobiet, które trafiają do nas na mammografię dowiaduje się, że mammografia jest prawidłowa – mówi dr Piotr Kasprzak, Kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej i Małoinwazyjnej Chorób Gruczołu Sutkowego Dolnośląskiego Centrum Onkologii. – Z samym badaniem związany jest stres, który wynika raczej z niepewności, jaki będzie jego wynik. Profilaktyka jest jednak niezbędna.

– Wczesne wykrycie nowotworu gwarantuje jego wyleczenie – przekonuje dr Maria Jagas, Dyrektor Działu Lecznictwa DCO. – Zachorowalność na nowotwory złośliwe na Dolnym Śląski wzrasta. W ubiegłym roku było to 10.000 przypadków, w tym roku już ponad 11.000. Na nowotwory złośliwe raka piersi w 2008 zachorowało aż 1400 kobiet. Podejmujemy więc wielokierunkowe działania, by dać kobietom możliwość wczesnego rozpoznania nowotworu i trwałego wyleczenia.

Jednym z takich przedsięwzięć jest właśnie program profilaktycznych badań przesiewowych raka piersi. Zaproszenia na bezpłatne badanie mammograficzne adresowane jest do kobiet między 50 a 69 rokiem życia, ponieważ w tym właśnie okresie życia zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu piersi.

– Panie mają możliwość wykonania mammografii w 28 placówkach naszego regionu – mówi Jolanta Kotowska, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne przy DCO. – Każdego roku powinno zostać przebadanych 150.000 mieszkanek Dolnego Śląska, ale zgłasza się ich zaledwie 40%.

Ponad 90% kobiet samodzielnie wyczuwa różnego rodzaju zmiany w piersi. Rzadko jednak związane są one z rakiem, co nie oznacza, że wolno je bagatelizować. Dlatego należy zgłosić się na badania, ponieważ tylko w ten sposób wykluczyć można nowotwór. Ponadto niektóre z tych zmian w przyszłości doprowadzić mogą do rozwoju raka. Wczesne wykrycie jest więc bardzo ważne, by nie dopuścić do stanu, w którym potrzebna będzie interwencja chirurgiczna.

Podstawową metodą leczenia zaawansowanych nowotworów jest bowiem właśnie leczenie chirurgiczne. Chemioterapia, radioterapia czy hormonoterapia służą jedynie uzupełnieniu metody operacyjnej. W przypadku nowotworu piersi konieczne jest wycięcie gruczołu piersiowego. Niekiedy usuwa się sam guzek, tak by szkody wywołane operacją były jak najmniejsze, a efekt kosmetyczny jak najlepszy. To tzw. chirurgia oszczędzająca, ale – jak się okazuje – nie zawsze możliwa do zrealizowania. Najczęściej konieczny jest zabieg radykalnego wycięcia gruczołu piersiowego wraz z węzłami chłonnymi i mięśniami piersiowymi.

Z pomocą w zapobieganiu opisanym następstwom przychodzi mammografia. Dzięki promieniom Roentgena lekarz może uzyskać kompleksową informację o bryle piersi i tym, co dzieje się w jej wnętrzu. Badanie dotykowe umożliwia wykrycie guzków o średnicy powyżej 2cm, a mammografia pozwala dostrzec zmiany nie sięgające nawet 0,5cm.

– Badanie przesiewowe polega na wykonaniu mammografii w dwóch standardowych projekcjach: skośnej przyśrodkowo-bocznej czyli MLO i kranio-kaudalnej czyli CC – wyjaśnia Piotr Kupczak, Kierownik Zespołu Techników Działu Diagnostyki Obrazowej i Małoinwazyjnej Chorób Gruczołu Sutkowego DCO. – W programie przesiewowym zaleca się wykonywanie mammografii co dwa lata.

– Ponad 90% kobiet uzyskuje wynik prawidłowy. Pozostałe panie, tj. 5-7% poddawane są dodatkowym badaniom, tak by uściślić rozpoznanie – dodaje dr Piotr Kasprzak. – Większość jest więc zdrowa, a wśród wykrytych w ten sposób zmian nowotworowych aż 80% rokuje dobrze, ponieważ to najczęściej wczesne stadium, pozwalające podjąć efektywne leczenie.

Mammografy bezpieczne i skuteczne
Zatem badać się profilaktycznie bez wątpienia warto. Tym bardziej, że całe badanie trwa około 10 minut i jest, jak zapewnia Piotr Kupczak, praktycznie bezbolesne. – Niezbyt przyjemny ucisk trwa najwyżej 8 sekund – wyjaśnia. – Zawsze uprzedzamy o tym pacjentki, szczegółowo omawiając również każdy etap badania.

Wiele wątpliwości wśród kobiet dotyczy bezpieczeństwa metody, jaką jest mammografia i niezawodności urządzeń stosowanych do jej wykonania. Rozwiewa je Elżbieta Pater, fizyk w Pracowni Kontroli Jakości Aparatury Rentgenodiagnostycznych w DCO. – Już dwa lata temu Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Programy Profilaktyczne zwrócił się do nas z prośbą o dokonanie pomiarów urządzeń w placówkach, w których wykonywane są badania profilaktyczne. Wiele z tych mammografów wycofaliśmy wówczas z użytku, co w efekcie przyczyniło się do ich wymiany na urządzenia na wskroś nowoczesne. Przy małej dawce promieniowania, jaką otrzymuje pacjentka otrzymujemy bardzo precyzyjne obrazowanie o wysokiej rozdzielczości, pozwalające lekarzowi dostrzec nawet niewielkie zmiany.

Dopuszczone do pracy mammografy spełnić muszą także wyśrubowane kryteria, jakie przewidują regulacje prawne. Na tym kontrola ich funkcjonowania się jednak nie kończy. – W trosce o dobro pacjentek system udzielania zezwoleń i ocena bieżąca pracy tych urządzeń są niezwykle rozbudowane – podkreśla dr Piotr Demczuk, Kierownik Oddziału Higieny Radiacyjnej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. – Począwszy od tzw. testów akceptacyjnych, dopuszczających urządzenie do użytku, aż po systematyczne kontrole przeprowadzane z urzędu. Jeśli stwierdzona zostanie usterka, natychmiast wdrażane jest postępowanie administracyjne w celu usunięcia nieprawidłowości. Warto przy tym podkreślić, że bieżący codzienny nadzór nad sprawnością mammografów należy jednak do osób uprawnionych do ich obsługi, czyli wykonujących badania. Oznacza to, że nawet błaha z medycznego punktu widzenia usterka, staje się powodem natychmiastowego powiadomienia odpowiednich służb serwisowych w celu dokonania naprawy. Pracownia tego dnia zostaje zamknięta a ponowne badania są wykonywane dopiero po wykazaniu przy pomocy odpowiednich testów, że naprawa została wykonana prawidłowo a mammograf jest w pełni sprawny.

Tak więc, oprócz kontroli zewnętrznych aparaty mammograficzne poddawane są regularnym przeglądom wewnętrznym. Technicy mają obowiązek przeprowadzania tzw. testów stałości, których wyniki są wyznacznikiem tego, czy urządzenie działa cały czas tak samo dobrze. – Z tego względu technicy przechodzą systematyczne szkolenia, podczas których uczą się prawidłowego wykonywania tych testów – wyjaśnia Elżbieta Pater.

Bezpieczeństwo, a zarazem skuteczność opisywanej metody gwarantuje również jakość urządzeń. Współcześnie stosowane w pracowniach mammograficznych na Dolnym Śląsku aparaty pozwalają bowiem na zalecane przez międzynarodowe organizacje radiologiczne obniżenie dawki promieniowania radiologicznego z dotychczas stosowanej, nadal bezpiecznej dla organizmu o wartości 10mGy do zaledwie 2mGy, przy precyzyjnym obrazowaniu. Oznacza to, że jeśli badanie mammograficzne wymaga czterech projekcji, kobieta otrzymuje w sumie dawkę promieniowania równą 8mGy, a nie 40mGy, jak było dotychczas. – W ten sposób wyeliminować można także związek przyczynowy między dawką a rozwojem choroby nowotworowej – wyjaśnia Piotr Demczuk.

Przytoczona na początku opowieść, choć jest inspirowana tysiącami takich przypadków w Polsce, została wymyślona. Równie dobrze można więc przyjąć, że ma dobre zakończenie. Przykładów na to zapewne nikomu w najbliższym otoczeniu – na szczęście – nie brakuje. Podstawą jest bowiem wczesna diagnoza i zaufanie do współczesnej medycyny, która oferuje nie tylko szereg możliwości wykrycia najmniejszych nawet zmian nowotworowych, ale i ich pełne wyleczenie. Ważne, by zdiagnozować niepokojące zmiany we wczesnym stadium, a obejdzie się bez konieczności okaleczającej, chirurgicznej interwencji. Wystarczy tylko skorzystać z zaproszenia Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Programy Profilaktyczne przy DCO na bezpłatne badanie mammograficzne. Zarejestrować się w dogodnym terminie, przyjechać na trwające zaledwie 10 minut badanie. Odebrać wynik. Tak niewiele, a uratować może nie tylko zdrowie, ale i życie.

Małgorzata Pawlaczek, druk 27.06.2009r - Polska Gazeta Wrocławska


Wykaz placówek wykonujących bezpłatne profilaktyczne badania przesiewowe na Dolnym Śląsku oraz szczegółowe informacje uzyskać można pod numerami telefonów 071/368-95-66, 071/368-95-67, 022/546-29-64, 022/546-23-47, 022/546-20-34 lub na stronach internetowych: www.wok.wroclaw.pl, www.profilaktykaraka.coi.waw.pl/wokpiersi/, www.dco.com.pl, www.nfz.gov.pl/profilaktyka, www.nfz-wroclaw.pl, www.mz.gov.pl
03 07 2009


 AKTUALNOŚCI

Zakończyły się inwestycje drogowe na terenie Gminy Lubań

OGŁOSZENIA

ANKIETA

RADA GMINY

Radni obradowali

GOKiS

Nauka gry na gitarze