Przejdź do treści
GMINA LUBAŃ
wersja kontrastowa powiększ czcionkę
bip

Henryki 2022 – Mlade Buky i stary cis

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w partnerstwie z czeską Gminą Mlade Buky realizuje projekt, który ma celu włączenie mieszkańców pogranicza we wspólne przedsięwzięcia kulturalne. Całkowity przewidywany koszt realizacji projektu to kwota 12 668,11 €. Projekt zatwierdzony do dofinansowania w ramach XV naboru wniosków do Funduszu Mikroprojektów Nisa-Nysa w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

W ramach zadania zaplanowano zorganizowanie imprezy kulturalnej, promującej najstarsze drzewo w Polsce – henrykowskiego cisa w miejscowości Henryków Lubański, z udziałem przedstawicieli partnera czeskiego. Impreza „Henryki 2022 – Mlade Buky i stary cis” odbędzie się w dniach 09-10 lipca 2022 roku.

Na uczestników czekać będzie wiele atrakcji m.in. konkurs kulinarny, w którym przedstawiciele delegacji czeskiej i gospodarzy, zmierzą się w przygotowaniu typowych dla kraju partnerskiego specjałów . Zrealizujemy Turniej Strażacki, gdzie zaprezentują swoje umiejętności druhowie z gminnych Ochotniczych Straży. Jednym z punktów programu będzie też Festiwalu polsko-czeskiej piosenki biesiadne – ma on na celu zapoznanie mieszkańców naszego regionu z kulturą ludową Czech. Planujemy też organizację Jarmarku produktów lokalnych i Kiermasz Rękodzieła, podczas którego zarówno strona czeska jak i polska będą miały możliwość zaprezentowania swoich produktów.

W niedzielę tradycyjnie odbędzie się sadzenie drzewek cisowych, zaprosimy tym razem zasłużonego Henryka z Gminy Mlade Buky, by u nas pod cisem Henrykiem zasadził młodego cisa na znak przyjaźni i partnerstwa między naszymi gminami. Rozegramy też Turniej Gmina Mlade Buky kontra Gmina Lubań – odbędą się konkurencje, które pomogą obu partnerom i mieszkańcom obu gmin nieco lepiej się poznać. W programie scenicznym oprócz Festiwalu polsko-czeskiej piosenki biesiadnej planujemy kilka koncertów  i występów scenicznych dla osób w każdym wieku.

Już dziś zapraszamy na plac rekreacyjny w Henrykowie Lubańskim w dniach 9-10 lipca br., by wspólnie spędzić niezapomniany czas podczas imprezy „Henryki 2022 – Mlade Buky i stary cis”

logo stopka