Zakaz poboru wody z hydrantów przeciwpożarowych
Data opublikowania: 23 Czerwiec 2025

Szanowni Mieszkańcy,
Urząd Gminy Lubań przypomina, że obowiązuje bezwzględny zakaz korzystania z wody z hydrantów przeciwpożarowych do celów innych niż przeciwpożarowe.
Hydranty służą wyłącznie straży pożarnej oraz służbom ratunkowym i mogą być używane tylko w sytuacjach zagrożenia życia, zdrowia lub mienia.
Zabronione jest m.in.:
- podlewanie upraw i trawników,
- napełnianie basenów ogrodowych,
- mycie pojazdów,
- pobieranie wody do celów gospodarczych.
Nieuprawnione użycie hydrantu stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego oraz może prowadzić do:
- obniżenia ciśnienia w sieci wodociągowej, co utrudni akcję ratowniczą,
- pogorszenia jakości wody w sieci, np. poprzez wtórne zanieczyszczenia lub zmianę parametrów fizykochemicznych.
Za nielegalne pobieranie wody z hydrantów grozi kara grzywny, a także odpowiedzialność cywilna za powstałe szkody.
Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z sieci wodociągowej. Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo i jakość wody w naszej gminie!