ZESPÓŁ INTERDYSCYPLINARNY
Gmina podejmuje działania na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej, w szczególności w ramach pracy w zespole interdyscyplinarnym.
Zespół Interdyscyplinarny powołuje wójt, burmistrz albo prezydent miasta.
Zespół Interdyscyplinarny realizuje działania określone w gminnym programie przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej.
Do zadań zespołu interdyscyplinarnego należy tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań podmiotów w szczególności przez:
– diagnozowanie problemu przemocy domowej na poziomie lokalnym,
– inicjowanie działań profilaktycznych, edukacyjnych i informacyjnych,
– inicjowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową,
– monitorowanie procedury „Niebieskie Karty”
– powoływanie grup diagnostyczno-pomocowych .
– LINKI DO:
- Zarządzenie Wójta Gminy Lubań w sprawie powołania Z.I.
- Uchwala Rady Gminy w sprawie przyjęcia Gminnego Programu.
Procedura „Niebieskie Karty”
Podejmowanie interwencji w środowisku odbywa się na podstawie procedury „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby doznającej przemocy domowej ani osoby stosującej przemoc domową.
Wypełnienie formularza „Niebieska Karta- A” należy wypełnić w obecności pełnoletniej osoby doznającej przemocy domowej.
Jeżeli istnieje podejrzenie stosowania przemocy domowej wobec małoletniego, działania w ramach procedury przeprowadza się w obecności rodzica, opiekuna prawnego lub faktycznego.
Jeżeli istnieje podejrzenie, że osobami stosującymi przemoc domową wobec małoletniego są rodzice, opiekunowie prawni lub faktycznie, działania w ramach procedury przeprowadza się w obecności pełnoletniej osoby najbliższej w rozumieniu art. 115 §11 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny, zwanej dalej „osobą najbliższą”, lub pełnoletniej osoby wskazanej przez małoletniego.
Procedura „Niebieskie Karty” obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez członków odpowiedniej grupy diagnostyczno-pomocowej.
Wszczęcie procedury „ Niebieskie Karty” następuje przez wypełnienie formularza „Niebieska Karta- A” w przypadku powzięcia w toku prowadzonych czynności służbowych lub zawodowych podejrzenia stosowania przemocy domowej lub w wyniku zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej.
Wszczęcie procedury „Niebieskie Karty” może uruchomić:
– pracownik socjalny jednostki organizacyjnej pomocy społecznej,
– funkcjonariusz Policji,
– żołnierz Żandarmerii Wojskowej,
– pracownik socjalny specjalistycznego ośrodka wsparcia dla osób doznających przemocy domowej,
– asystent rodziny,
– nauczyciel,
-osoba wykonująca zawód medyczny, w tym lekarz, pielęgniarka, położna lub ratownik medyczny,
– przedstawiciel gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych,
– pedagog, psycholog lub terapeuta, będący przedstawicielem podmiotów, o których mowa w art. 9a. ust 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej.
Osoba wszczynająca procedurę dokonuje wstępnej diagnozy sytuacji w związku z zaistnieniem uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy domowej i przeprowadza rozmowę z osobą doznającą przemocy domowej, a także, w miarę możliwości, z osobą stosującą przemoc.
Właściwość miejscową gminy do realizacji procedury „Niebieskie Karty” ustala się według miejsca zamieszkania osoby doznającej przemocy domowej.
Wypełniony formularz „Niebieska Karta -A” niezwłocznie, nie później niż w terminie 5 dni roboczych od dnia wszczęcia procedury, przekazuje się do zespołu interdyscyplinarnego.
W celu dokonania diagnozy i oceny sytuacji w związku ze zgłoszonym podejrzeniem wystąpienia przemocy domowej, zespół interdyscyplinarny powołuje grupę diagnostyczno-pomocową.
Do zadań grupy diagnostyczno-pomocowych należy:
- dokonanie, na podstawie procedury „Niebieskie Karty”, oceny sytuacji domowej osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową,
- realizowanie działań w stosunku do osób doznających przemocy domowej oraz osób stosujących przemoc domową,
- występowanie do zespołu interdyscyplinarnego z wnioskiem o skierowanie osoby stosującej przemoc domową do uczestnictwa w programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc domową albo w programach psychologiczno-terapeutycznych dla osób stosujących przemoc domową,
- zakończenie procedury „Niebieskie Karty”,
- monitorowanie sytuacji osób doznających przemocy domowej, a także zagrożonych wystąpieniem przemocy domowej, w tym również po zakończeniu procedury „Niebieskie Karty”.
Członkowie zespołu interdyscyplinarnego oraz grup diagnostyczno-pomocowych w zakresie niezbędnym do realizacji zadań, o których mowa w art. 9 ustawy z dnia 9 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej, przetwarzają dane:
- osób doznających przemocy domowej,
- innych osób wspólnie zamieszkujących lub wspólnie zamieszkujących i gospodarujących z osobą stosującą przemoc domową,
- osób stosujących przemoc domową,
- osób zgłaszających podejrzenie stosowania przemocy domowej oraz świadków przemocy domowej.
Administratorem danych przetwarzanych jest ośrodek pomocy społecznej.
– LINKI DO: