Przejdź do treści
GMINA LUBAŃ
wersja kontrastowa powiększ czcionkę
bip

Działania Gminy Lubań w zakresie ochrony przeciwpowodziowej

Wójt Gminy Lubań Aleksandra Chomicz wystąpiła z wnioskiem do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Nadzór Wodny w Lubaniu z prośbą o przegląd i prace naprawcze wałów przeciwpowodziowych, znajdujących się na terenie Gminy Lubań, uszkodzonych podczas powodzi oraz konieczności prac utrzymaniowych koryt cieków wodnych w celu zwiększenia i utrzymania ich przepustowości.

Zgodnie z odpowiedzią na wniosek, wizja terenowa przeprowadzona przez Nadzór Wodny w Lubaniu nie wykazała fizycznych uszkodzeń obiektów hydrotechnicznych przez wezbrania spowodowane intensywnymi opadami deszczu jakie wystąpiły w dniach 14-19 września 2024 r.

W odniesieniu do obiektów zlokalizowanych na rzece Kwisa – wały przeciwpowodziowe w miejscowości Jałowiec, Kościelnik o łącznej dł. 4000 mb, na rzece Olszówka w miejscowości Jałowiec – o dł. 250 mb oraz jazu zlokalizowanego w Radogoszczy, Nadzór Wodny w Lubaniu zadeklarował przeprowadzenie kontroli ich stanu technicznego na podstawie ustawy prawo budowlane.

W zakresie konieczności prac utrzymaniowych koryt cieków wodnych zlokalizowanych na terenie Gminy Lubań w celu zwiększenia i utrzymania ich przepustowości, Nadzór podzielił zdanie Gminy Lubań o ich zasadności. Zaznaczył, że potrzeby wykonania prac na ciekach i urządzeniach wodnych są stale ujmowane w planach budżetowych, jednakże ich realizacja jest uzależniona od wysokości przyznanych placówce środków finansowych.  Dodatkowo PGW Wody Polskie wskazało, że należy mieć na względzie katalog dobrych praktyk, zgodnie z którym prace utrzymaniowe muszą być prowadzone z koniecznością osiągniecia zagwarantowania celów środowiskowych. Oznacza to, że placówka jest zobowiązana do stosowania proekologicznych praktyk, których celem jest dbałość o środowisko wodne oraz zachowanie jak największej, możliwej równowagi ekosystemu wodnego w ciekach. Tym samym nie zaleca się doprowadzenia do całkowitego usuwania namułu z dna cieków.

W zakresie nadzorowania dalszych działań, mających na celu poprawę ochrony przeciwpowodziowej Nadzór wskazał, że na bieżąco zleca prace polegające na usuwaniu tam bobrowych/zatorów na administrowanych ciekach oraz corocznie przeprowadzane są okresowe kontrole stanu technicznego obiektów hydrotechnicznych.

 

logo stopka