Przejdź do treści
GMINA LUBAŃ
wersja kontrastowa powiększ czcionkę
bip

Nowe oświetlenie w Gminie Lubań

Oświetlenie drogowe jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo publiczne. W związku z powyższym, Gmina Lubań podejmuje różne działania w tym zakresie – jednym z nich jest zapewnienie oświetlenia dróg, ulic i ścieżek, którymi się poruszamy.

6 grudnia br., dokonano odbioru zadań inwestycyjnych, w ramach których wykonano budowę oświetlenia drogowego w czterech miejscowościach Gminy Lubań: Mściszów, Nawojów Łużycki, Radogoszcz oraz Radostów Średni. Całkowita wartość robót wyniosła 207 532,75 zł. Projekt przewidywał wykonanie poniższych zadań:

  1. Budowa oświetlenia ulicznego na kolonię Żołądź (Podlesie) Mściszów Etap I„.  Zakres rzeczowy obejmował budowę sieci o długości 225 m, montaż słupów stalowych ocynkowanych o wysokości 8 m z wysięgnikiem dł. 1 m, na fundamencie prefabrykowanym w ilości 5 szt. Montaż opraw drogowych ze źródłem światła LED o mocy 43 W w ilości 5 szt.
  2. Budowa oświetlenia drogowego (na pętli k/Kościoła) Radostów Średni dz. nr 358„. Zakres rzeczowy obejmował budowę sieci o długości 607 m, montaż słupów stalowych ocynkowanych o wysokości 5 m z wysięgnikiem długości 1 m, na fundamencie prefabrykowanym w ilości 13 szt. Montaż opraw ze źródłem światła LED o mocy 36W w ilości 13 szt.
  3. Budowa oświetlenia drogowego dz. nr 569 Radogoszcz„. Zakres rzeczowy obejmował budowę sieci o długości 63 m, montaż 2 szt. słupów stalowych 8 m ocynkowanych z wysięgnikiem o długości ramienia 1,0 m, z montażem opraw drogowych ze źródłem LED o łącznej mocy nie przekraczającej 55 W, na fundamentach betonowych.
  4. Budowa oświetlenia Nawojów Łużycki dz. nr 476 (w całości do końca)” Zakres rzeczowy obejmował budowę sieci o długości 968 m, montaż słupów stalowych o wysokości 5 m ocynkowanych z wysięgnikiem o długości 1 m, na fundamencie prefabrykowanym w ilości 1 szt. Montaż opraw drogowych ze źródłem światła LED o mocy 36W w ilości 21 szt.

Jako gospodarz gminy, pragnę aby mieszkańcy Gminy Lubań, czuli się komfortowo i bezpiecznie, dlatego też w tegorocznym budżecie znalazły się również zadania z zakresu budowy oświetlenia ulicznego. Projekt, w sposób bezpośredni pozwolił na znaczne podniesienie standardu i jakości życia lokalnej społeczności. Oświetlenie zostało wykonane na ciągach komunikacyjnych, które cechują się dużym natężeniem ruchu – zatem zaletą nowego oświetlenia będzie zwiększenie poczucia bezpieczeństwa dla tych, którzy wieczorną porą korzystają z naszych dróg i ulic, ale również pomoc i wygoda dla kierowcy jadącego po zmroku. Mam nadzieje, że wykonana inwestycja, przysienie oczekiwane efekty, które zmierzają do jednego celu – by naszym mieszkańcom żyło się lepiej i łatwiej – mówi Wójt Gminy Lubań – Zbigniew Hercuń.

logo stopka