Przejdź do treści
GMINA LUBAŃ
wersja kontrastowa powiększ czcionkę
bip

System monitorowania jakości powietrza w Gminie Lubań

W trosce o zdrowie mieszkańców, Gmina Lubań, dołączyła do grona gmin, na terenie których powstała sieć czujników jakości powietrza. Urządzenia zostały zamontowane w 4 lokalizacjach na terenie gminy. Czujniki umożliwiają zbieranie, przetwarzanie i interpretowanie danych w czasie rzeczywistym – mają za zadanie mierzyć poziom stężenia pyłów zawieszonych (PM 2,5, PM 10), ciśnienie atmosferyczne, temperaturę powietrza oraz jego wilgotność. 

Czujniki zostały zainstalowane na wszystkich szkołach podstawowych, w następujących miejscowościach: w Kościelniku, Radostowie Średnim, Radogoszczy i Pisarzowicach.Na miejscu zamontowano również cztery monitory, na których można śledzić stan zanieczyszczenia powietrza.

Teraz mieszkańcy będą mogli na bieżąco sprawdzać, jakim powietrzem oddychają. Dzięki wiedzy o stanie zanieczyszczenia, każdy ma możliwość w szybki i łatwy sposób sprawdzić jakość powietrza w danym dniu i miejscu – dostarczą informacji jak najlepiej jest zaplanować swój dzień  – aktywnie na dworze czy lepiej jednak pozostać w domu. Da nam to także jasny obraz, w których miejscowościach należy położyć szczególny nacisk na walkę ze smogiem. Co więcej, efektem instalacji systemu ma być wzrost świadomości mieszkańców dotyczącej wpływu jakości spalanego paliwa na stan środowiska oraz poprawa stanu powietrza w gminie. Jednocześnie pragnę zapewnić, że zakup i montaż czujników to jedynie część długofalowych działań gminy zmierzających do zachowania czystości powietrza w naszych miejscowościach – wyjaśnia Wójt Gminy Lubań – Zbigniew Hercuń.

Stan powietrza w naszej Gminie można śledzić na stronie internetowej Urzędu Gminy Lubań w zakładce „Jakość powietrza”. Ponadto, osoby, które chcą na bieżąco śledzić wyniki pomiarów w swoim telefonie, mogą korzystać z darmowej aplikacji mobilnej Syngeos, działającej w dwóch systemach: Android i IOS.

logo stopka